• 2016-09-14

Jestem taka jak moja matka… Tylko lepsza

25 września w Pałacu Zamoyskich w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Mama, który zostanie zaprezentowany przez Teatr ME/ST.

Teatr ME/ST, „Mama” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr ME/ST, „Mama” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl Mama podejmuje próbę znalezienia odpowiedzi na pytania: kim naprawdę jesteśmy? Na czym polega wolność człowieka? Czy rodzice mogą całkowicie zawładnąć życiem swoich dzieci?

Trudne, bolesne, skomplikowane… Takimi słowami określa się relacja, jakie łączą matkę z córką. Czy rzeczywiście tak jest? Córka obwinia matkę, za wszystkie nieszczęścia jakie spotkały ją w życiu. Matka pragnie, aby córka była taka jak ona, tylko lepsza. Kiedy córka dostrzega w sobie cechy matki, próbuje za wszelką cenę ich się pozbyć. Nie chce popełniać tych samych błędów, i chociaż z wiekiem dostrzega, że to co robiła matka było słuszne, wciąż ma w sobie sprzeciw i brak chęci pogodzenia się z tym, że od „swojej matki w sobie” nigdy nie ucieknie.

„Jestem taka jak moja matka… Tylko lepsza”. Tak może powiedzieć większość kobiet, którym relacja z matką nie jest obojętna, które analizują zachowania swojej matki i próbują zrozumieć, gdzie tkwi sedno tego najtrudniejszego związku emocjonalno-fizycznego.

Spektakl Mama porusza relacje, które wiążą trzy córki z matką, uznaną na świecie awangardową artystką. Sztuka rozpoczyna się w momencie pożegnalnego obiadu, który  po śmierci matki organizują trzy siostry. Matka była artystką totalną, oddającą każdą chwilę na pracę twórczą, która poprzez swój charakter pochłaniała ją całkowicie. Instalacje plastyczne, sztuka performatywna z wykorzystaniem własnego ciała… (Inspiracją dla postaci matki jest twórczość i życie Mariny Abramovic).

Trzy córki dorastały w domu pełnym artystycznej atmosfery, którą nie do końca rozumiały, i która nie sprzyjała funkcjonowaniu „normalnej” rodziny. To wszystko sprawiło, że córki są od siebie bardzo różne. Jakby wychowane przez trzy, zupełnie inne matki. Podczas obiadu zostaje odczytana ostatnia wola artystki, która wiąże się z jej poczuciem misji kreowania świata oraz własnego życia do ostatnich chwili, nawet po śmierci.

Teatr ME/ST | Mama
Premiera: 25 września 2016 roku, godz. 20.00
26 i 27 września 2016 roku, godz. 20.00
Pałac Zamoyskich w Warszawie

Dodaj komentarz