6. Przegląd Młodej Sztuki Świeża krew

Przed nami 6. edycja Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”. Kiedy startował konkurs, malarstwo było w defensywie – nowe media zdominowały przestrzeń sztuki, a klasyczny obraz wydawał się passé. W ostatnich latach malarstwo wróciło do formy, odzyskało wiarę w siebie i siłę oddziaływania. Kolejne edycje konkursu pokazują, że młodzi artyści na nowo odkrywają możliwości malarstwa, odważnie korzystają z tradycji, by włączyć obraz w krwiobieg aktualnej sztuki.

6. Przegląd Młodej Sztuki „Świeża krew” (źródło: mat. pras. organizatora)

6. Przegląd Młodej Sztuki „Świeża krew” (źródło: mat. pras. organizatora)

Wystawa to prezentacja wyselekcjonowanych prac młodego pokolenia artystów. Po rosnącym sukcesie poprzednich edycji Galeria Socato rozwija swój projekt. Aby podsumować 5-letnią tradycję wspólnie z Muzeum Współczesnym Wrocław została stworzona wystawa prac laureatów poprzednich edycji Przeglądu. W MWW zaprezentowane zostaną obrazy, które zdobyły Grand Prix poprzednich edycji Przeglądu, a także nowe realizacje Natalii Bażowskiej, Agaty Kus, Moniki Mysiak, Filipa Rybkowskiego oraz Justyny Smoleń.

Natalia Bażowska od lat zajmuje się relacjami z naturą – po projekcie Leże prezentowanym w Miejscu Projektów Zachęty, prezentuje właśnie swoje prace na wystawie w San Sebastian. Agata Kus – także prezentowana w Miejscu Projektów Zachęty z wystawą Przetwornik – w ubiegłym roku zdobyła Nagrodę WRO Biennale. Justyna Smoleń kontynuuje nagrodzoną serię Black. Czarne obrazy zobaczyć można było w ostatnim czasie w ramach projektu Soon_30 w Spectra Art Space oraz w BWA w Nowym Sączu i Sanoku. Filip Rybkowski rozwija konceptualne projekty, z którymi zapoznać się można na wystawach w Bunkrze Sztuki w Krakowie czy galerii Henryk.

Przegląd Młodej Sztuki „Świeża Krew” (laureaci I–V edycji)
Od 16 do 30 września 2016 roku
Kuratorka: Karolina Jaklewicz
Artyści biorący udział w wystawie: Natalia Bażowska, Agata Kus, Monika Mysiak, Filip Rybkowski, Justyna Smoleń
Muzeum Współczesne we Wrocławiu

VI Przegląd Młodej Sztuki „Świeża Krew” (wystawa finałowa)
Od 16 września do 10 października 2016 roku
Kuratorka: Karolina Jaklewicz
Artyści biorący udział w wystawie: Paweł Czekański, Karol Gawroński, Natalia Jamróz, Alicja Jaworska, Edyta Kowalewska, Damian Kucaba, Magdalena Lara, Agnieszka Majewska, Dorota Winiarska-Morawiec, Iwona Ogrodzka, Martyna Pająk, Kamil Pieczykolan, Agata Przyżycka, Agnieszka Rowińska
Galeria Sztuki Socato
Wrocław

Dodaj komentarz