Offline

Fundacja Badań Przestrzeni Publicznej TU i Ośrodek Sztuki XS zaprasza na otwarcie wystawy Offline Kamili Szejnoch. Praca została zrealizowana w ramach programu Warszawa | Berlin 2016 prowadzonego przez Fundację Badań Przestrzeni Publicznej TU.

Kamila Szejnoch, „Offline” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kamila Szejnoch, „Offline” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja Offline nawiązuje do obrazu Śmierć Marata, francuskiego malarza Jacques-Louis Davida z 1793 roku. List widoczny na obrazie został tu zastąpiony laptopem. Wokół wanny pną się przewody „krwionośne” tworząc system kapilarny wnętrza i domyślnie budynku.

Tak jak scenę z obrazu Davida cechuje sztuczny, wyidealizowany spokój, tak Offline gra surową estetyką i zdecydowanymi skojarzeniami. Instalacja odnosi się do rytuału codziennej kąpieli i składa z najbliższych ciału elementów, jak woda, krew, komputer, nawiązując do doświadczenia funkcjonowania w rzeczywistości wirtualnej, które wydaje się niezwykle sensualne. Skojarzenia z krwiobiegiem świata, figurą męczennika, a nawet cudami religijnymi są tu jak najbardziej na miejscu. W końcu Śmierć Marata w warstwie ikonograficznej nawiązuje do przedstawień religijnych. Na obrazie Marat, jeden z przywódców Rewolucji Francuskiej, przywodzi na myśl wyobrażenia Chrystusa w scenach zdjęcia z krzyża. Marat często zażywał kąpieli, które przynosiły ulgę w jego chorobie, w wannie także pracował. W takiej właśnie chwili, według obrazu Davida, został zasztyletowany przez żyrondystkę Charlotte… Czy w trakcie wystawy będziemy mieli okazję zobaczyć go jako męczęnnika rewolucji technologicznej?

Kamila Szejnoch – zajmuje się sztuką w przestrzeni publicznej, realizuje instalacje, rzeźby oraz interwencje miejskie. Jej projekty można było oglądać m.in. w Warszawie, Oslo, Belgradzie, Erewaniu, Birmingham, Kijowie, Seulu, Waszyngtonie. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (2005), Instytutu Polityki Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim (2003), a także Dutch Art Institute (Public Research & Practice in Art) w Holandii. Była stypendystką Ministra Kultury, Funduszu Wyszehradzkiego oraz rządu Szwajcarii. Podczas realizacji swoich projektów współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (Gdańsk), Galerią Studio (Warszawa), Incheon Art Platform (Korea Południowa), Smithsonian American Art Museum w Waszyngtonie i Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016.

Kamila Szejnoch, Offline
Od 16 sierpnia do 23 września 2016 roku
Wernisaż 16 września 2016 roku, godz. 19.00
Ośrodek Sztuki XS w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR