Rondo znaczy koło

16 września Bunkier Sztuki w Krakowie zaprasza na wernisaż trzech nowych wystaw. Na jednej z nich – Rondo znaczy koło – swoje prace zaprezentuje Anna Zaradny.

Anna Zaradny, „Go Go Theurgy”, 2016, performans i okładka płyty, fot. Magda Wunsche (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Zaradny, „Go Go Theurgy”, 2016, performans i okładka płyty, fot. Magda Wunsche (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykliczność, powtórzenie, cyrkulacja. Wizualno-dźwiękowa struktura rozpisana przez Annę Zaradny w przestrzeni Galerii przyjmuje postać zapętlonej kompozycji, wirującej pomiędzy burzliwymi emocjami a chłodnym intelektem. Jest to niepokojąca podróż równocześnie w głąb i wzwyż, od absolutnego fizycznego i psychicznego dna po słodycz ekstazy. Wędrówkę przez wystawę przyrównać można do inicjacji – to wniknięcie w niezwykły rytuał, odarty z mistycznej aury, zderzający geometrię form z cielesnością materii, światło z mrokiem, sferę dźwiękową z obrazem. Jego punkt kulminacyjny stanowi abstrakcyjne, wewnętrzne przeżycie, w którym z fizycznego umęczenia i destrukcji rodzi się odczucie harmonii i absolutu.

Ścieżka narracji podąża śladem obiektów, instalacji i działań performatywnych, przywołujących ważne dla artystki postaci: średniowieczną reformatorkę religijną, wizjonerkę i kompozytorkę Hildegardę z Bingen, XIX-wieczną pianistkę i autorkę utworów fortepianowych Teklę Bądarzewską, współczesnego kompozytora i dyrygenta Witolda Lutosławskiego (1913–1994), modernistyczną architektkę Krystynę Tołłoczko-Różyską (1909–2001) i muzycznego awangardzistę Karlheinza Stockhausena (1928–2007). Formę i strukturę dzieł znaczą figura koła oraz jej pochodne – mandala oraz spirala, budujące wizualną, jak również przestrzenną strukturę wystawy. Zaradny własnoręcznie ingerując bezpośrednio w tkankę budynku, równocześnie dekonstruuje jej materię i uwidacznia powstałe w procesie szczątki, pył, kurz, gruz i proch. Wieloletnia fascynacja artystki brutalistyczną architekturą Galerii przejawia się także w samej sferze materiałowej prezentowanych na wystawie prac, wykorzystujących zastosowane w budynku surowce: beton, stal, żelazo i szkło. Te wzajemnie dopełniające się elementy formalne i ideowe, ewokujące doświadczenie cielesnego wyczerpania oraz następującego po nim oczyszczenia, tworzą rodzaj biologicznego i duchowego cyklu, wiodącego do wyzwolenia i ukojenia.

Rondo znaczy koło podejmuje wątki twórczości Zaradny związane z wieloznacznością koncepcji i relacji pomiędzy ideami a medium formy. Używając charakterystycznych dla swoich działań środków abstrakcji, prototypowych obiektów dźwiękowych i architektonicznych o minimalistycznej estetyce, światła, bieli i czerni, artystka nakreśla sensualną, performatywną przestrzeń, naznaczoną silnie jej osobistą fizyczną obecnością oraz ukazującą stosowane przez nią metody pracy: eksperyment jako podstawę działania, kontrolowany przypadek, repetycję, przetworzenie i procesualność.

Anna Zaradny – artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, instrumentalistka. Dla jej praktyki twórczej charakterystyczna jest integracja sztuk wizualnych i dźwiękowych, przejawiająca się w konstruowanych przez nią wielokanałowych instalacjach i obiektach oraz kompozycjach muzyczno-przestrzennych. Autorka wystaw indywidualnych: m.in. Pass/ed (No Local, Kraków, 2010), Język Wenus (Galeria Starter, Warszawa, 2012), Rekonstrukcja (Galeria Starter, Warszawa, 2015). Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych: m.in. Early Years (KW Institute for Contemporary Art, Berlin, 2010), Co widać. Polska sztuka dzisiaj (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2014), Czysta formalność (Galeria Labirynt, Lublin, 2015), Milczenie dźwięków (Muzeum Współczesne Wrocław, 2016). W 2011 roku finalistka Spojrzeń – Nagrody Fundacji Deutsche Bank i laureatka nagrody publiczności.

Podczas wernisażu o godz. 19.00 w przestrzeni wystawy rozpocznie się performans Anny Zaradny Go Go Theurgy. Z twórczością muzyczną artystki będzie można zapoznać się za sprawą dwóch koncertów: Sono Genera tria Noetinger/Piotrowicz/Zaradny, 7 października w ICE Kraków (w ramach festiwalu Sacrum Profanum), oraz solowego, 20 października w Hotelu Forum (w ramach festiwalu Unsound).

Anna Zaradny, „Punctus contra punctum”, 2014, kompozycja audio-wideo, kadr z filmu(źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Zaradny, „Punctus contra punctum”, 2014, kompozycja audio-wideo, kadr z filmu(źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Zaradny, Rondo znaczy koło
Współorganizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe
W ramach festiwalu Sacrum Profanum
Kuratorka: Anna Lebensztejn
Koordynacja: Renata Zawartka
Od 17 września do 11 grudnia 2016 roku
Wernisaż 16 września 2016 roku, godz. 19.00
Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz