• 2016-09-12

Polish Jazz – YES!

Po 27-letniej przerwie, w serii Polish Jazz ukazuje się nowy albu Polish Jazz –YES! Quintetu Zbigniewa Namysłowskiego – giganta i symbolu polskiej sceny jazzowej. Album vol. 77 ma premierę w 77. rocznicę urodzin muzyka.

Zbigniew Namysłowski, „Quintet Polish Jazz – YES!” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zbigniew Namysłowski, „Quintet Polish Jazz – YES!” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Album Polish Jazz – YES! w imponujący sposób demonstruje jego niesłabnącą kreatywność i potencjał twórczy. Tytuł albumu to manifest i ostateczna deklaracja. Namysłowski określa „polish jazz” jako „to wszystko, co grają polscy muzycy”, bez wskazywania na rodzimy folklor, który był dla niego tylko jedną z inspiracji.

Dziewięć nowych utworów nawiązuje pośrednio do ludowych źródeł, które stają się punktem wyjścia do metrycznej i tonalnej, w pełni autorskiej obróbki. Namysłowski jest w tej dziedzinie prawdziwym mistrzem! Fenomen albumu polega na tym, że mimo złożonych i wyrafinowanych środków, mimo zapewne potężnej pracy nad przygotowaniem programu, utwory Namysłowskiego brzmią soczyście, toczą się wartko, z wyraźnym tanecznym pulsem, z nieodzowną dawką humoru.

Taki jest właśnie otwierający album utwór Jadąc Zakopianką nawiązujący do popularnej nazwy drogi z Krakowa do Zakopanego, której długość wynosi 102 km.

Polish Jazz to jednocześnie hasło symbolizujące najważniejszą jazzową serię w historii polskiej fonografii, w której ukazało się kilka albumów Mistrza. Najnowszy album Polish Jazz – YES! kontynuuje serię z numerem 77. Książeczka płyty zawiera fascynujący wywiad z artystą pióra Jerzego Szczerbakowa oraz wstęp Tomasza Szachowskiego. Płyta będzie także dostępna w wersji analogowej – jej premiera odbędzie się 14 października.

Zbigniew Namysłowski | Quintet Polish Jazz – YES!
Premiera: 14  października 2016 roku
Warner Music

Dodaj komentarz