Opowieść o snach, pamięci i fascynacji ludzkimi zachowaniami

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wystawę Kamy Sokolnickiej Senność w ciągu dnia w Instytucie Polskim w Düsseldorfie.

Kama Sokolnicka, „Źle znoszę podróże”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kama Sokolnicka, „Źle znoszę podróże”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentowana w Instytucie Polskim w Düsseldorfie jest wynikiem ostatnich dwóch lat pracy artystki (m.in. podczas rezydencji artystki w OMI w Nowym Jorku i La Malterie w Lille) podczas których skupiła ona głównie uwagę na szybkości, ambiwalencji i pojęciach z zakresu medycyny snów. Jednym z głównych wątków wystawy Kamy Sokolnickiej w Düsseldorfie będzie próba refleksji nad stanem ludzkiego ciała i umysłu oraz odmiennych stanów świadomości wywołanych długimi, męczącymi podróżami.

Kama Sokolnicka – urodziła się w 1978 roku. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artystka posługuje się różnymi mediami: tworzy kolaże, czerpiąc materiały m.in. z rodzinnej kolekcji powojennych (od lat 50. do 70.) magazynów oraz rysunki i obrazy. Jest też autorką prac typu site-specific. Interesują ją tematy związane z analizowaniem takich pojęć jak terytorium, miejsce, mechanizmy pamięci, percepcja przestrzeni. W swoich pracach umiejętnie wykorzystuje technikę montażu, stosuje suspens i adaptuje w celach interpretacyjnych koncepcję nieświadomości Zygmunta Freuda.

Kama Sokolnicka, „Heavy Metal”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kama Sokolnicka, „Heavy Metal”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kama Sokolnicka, Senność w ciągu dnia
Kuratorka: Sylwia Serafinowicz, Muzeum Współczesne Wrocław
Koordynator: Monika Kumiega, Instytut Polski Düsseldorf
Od 9 września do 25 listopada 2016 roku
Instytut Polski w Düsseldorfie

Dodaj komentarz