40 lat Galerii Grafiki i Plakatu

W tym roku Galeria Grafiki i Plakatu w Warszawie obchodzi 40-lecie istnienia. Z okazji okrągłego jubileuszu zaprasza na wystawę Andrzeja Dudzińskiego – artysty, z którym od lat współpracuje. Od 12 do 28 września otwarta będzie ekspozycja malarstwa i rysunku Andrzeja „Dudiego” Dudzińskiego z cyklu Dzika Geometria.

Andrzej Dudziński, „Oko w oko z bestią” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Dudziński, „Oko w oko z bestią” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najbardziej fascynuje mnie emancypacja kreski, uwalnianie jej od wszelkiej sztywności euklidesowego świata. Wyzwalanie kreski przez działania spontaniczne jest dla mnie celem samym w sobie, szansą na przyłapanie ulotności, rejestracją ułamka czasu, próbą opisu zachowań chaotycznych pisze – Andrzej Dudziński.

Andrzej Dudziński – studiował w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Henryka Tomaszewskiego. Już w trakcie studiów zamieszczał swoje rysunki w miesięczniku „Polska” oraz w tygodnikach „Szpilki” oraz „Kultura”. Po powrocie z Londynu w 1972 roku jego znakiem rozpoznawczym stał się rozczochrany ptak Dudi, alter-ego twórcy, który pojawiał się co tydzień na łamach „Szpilek”. Dudziński zajmuje się plakatem, ilustracją, malarstwem, rysunkiem, grafiką, projektowaniem książek, scenografią teatralną, filmem i fotografią; swoje ilustracje publikował na łamach czołowych polskich i amerykańskich czasopism, a także wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku.

Anda Rottenberg o Galerii Grafiki i Plakatu:

Trudno sobie wyobrazić dzisiejsze życie artystyczne bez dość gęstej sieci ambitnych, ruchliwych i konkurujących między sobą galerii, najczęściej relatywnie nowych. Model ich działania oparty jest w większości wypadków na zagranicznych wzorach, lecz ich geneza wywodzi się w dużym stopniu z polskiej, lokalnej tradycji, kształtowanej przez pionierskie działania zaczynające się pod egidą państwowego przedsiębiorstwa pod nazwą Desa – Dzieła Sztuki i Antyki i wybijające się na niepodległość razem z całym polskim społeczeństwem pod koniec lat 80. Taką właśnie ewolucję przeszła Galeria Grafiki i Plakatu. (fragment)

40 lat Galerii Grafiki i Plakatu,
Andrzej Dudzińskiego, Dzika Geometria
Od 12 do 28 września 2016 roku
Galeria Grafiki i Plakatu w Warszawie

Dodaj komentarz