Ten widok ma potencjał

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę sopockich artystów pt. Ten widok ma potencjał zorganizowaną w Katowicach.

Elvin Flamingo, „Dwaj ludzie z napisem Sopot”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elvin Flamingo, „Dwaj ludzie z napisem Sopot”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Herbert, który w latach 40 XX w. mieszkał w Sopocie, w swoich podróżniczych esejach (np. Labirynt nad morzem, czy Martwa natura z wędzidłem) opisywał kulturowy pejzaż wielu nadmorskich krajów Europy. Przybliżał sprawy społeczne, miejscową tradycję, zwyczaje, architekturę, historię, a także XVII-wieczne dzieła malarskie. Wszystkie te czynniki definiują zastany przez autora krajobraz. Szkice pejzażu są dla niego nie tylko literackim opisem, ale, jak sam mówi, to „oddychanie, patrzenie, dotykanie przedmiotów.” Ta zmysłowa i wielowątkowa narracja przekonuje, iż twórca i jego dzieła wiążą się ściśle z miejscem, w którym autor aktualnie przebywa.

Wystawa jest odniesieniem do tzw. prawdy materiału, jednego z założeń Szkoły Sopockiej, czyli przemian sztuki sopockiej na przełomie lat 70. i 80.: do malarstwa o charakterze urbanistycznego projektu oraz bohemy muzycznej, filmowej i teatralnej. Ekspozycja sopockich artystów w Katowicach będzie rodzajem komentarza do zastanej przestrzeni i miejsca rodzinnego, tzw. obszaru będącego „sposobem życiowego doświadczenia” czy „twórczego” siedliska. Prace dotyczą utożsamiania się z pewnym niezależnym planem przestrzennym, swoistą sceną, powstałą w wyniku obserwacji środowiska naturalnego lub miejskiego pejzażu. Pejzaż ten, uwarunkowany układem ciał i przedmiotów to miejsce, w którym poszczególne elementy i działania mogą stać się równoważne.

Wystawa będzie skupiała się zatem wokół formy wykreowanego obszaru, nietypowego pleneru i jego twórcy. W okresie tzw. tożsamości z pogranicza, biotranskulturowości, w sieci rzeczy i miejsc, sceneria /scena artysty rozumiana może być jako self landscape lub social landscape. Na ekspozycji znajdą się prace dziewięciu artystów sopockich, posługujących się różnorodnymi środkami artystycznymi: malarstwo, obiekty, instalacje video, obiekty, mural, teatr rysunku.

Artyści: Józef Czerniawski, Witosław Czerwonka, Henryk Cześnik, Elvin Flamingo, Filip Kalkowski, Anna Królikiewicz, Anna Reinert, Joanna Rusinek, Katarzyna Swinarska.

Józef Czerniawski, bez tytułu, 2005 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Czerniawski, bez tytułu, 2005 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ten widok ma potencjał
Kurator (Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie): Magdalena Swacha
Koordynator projektu (Katowice Miasto Ogrodów): Marcin Gołębiewski
Od 9 września do 17 października 2016 roku
Wernisaż: 11 września 2016 roku, o godz. 18.00
Galeria Miasta Ogrodów w Katowicach

Dodaj komentarz