• 2016-09-10

Festiwal PreTEXTY

PreTEXTY to objazdowy festiwal literacko-artystyczny, przygotowywany przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza. W 2016 roku festiwal zagości w 10 miastach Dolnego Śląska. Odwiedził już Jawor, Legnicę, Nową Rudę oraz Lubiąż, po wakacjach będzie w Wałbrzychu, Kowarach, Bielawie, Strzelinie i Świdnicy. PreTEXTY zajrzą również do Wilna. Festiwal rozpoczął się 6 maja w Jaworze, zakończy 29 października w Świdnicy.

Festiwal PreTEXTY (źródło: mat. pras. organizatora)

Festiwal PreTEXTY (źródło: mat. pras. organizatora)

PreTEXTY 2016 to kilkadziesiąt spotkań autorskich, konkursy literackie, warsztaty dla dzieci oraz dla początkujących pisarzy, jak również warsztaty filmowo-literackie, działania edukacyjne w szkołach, performance oraz koncerty.

Idea stworzenia objazdowej dolnośląskiej imprezy literacko-artystycznej powstała w wyniku refleksji nad wyraźną w ostatnich latach tendencją do centralizacji życia kulturalnego; przechwytywanie kolejnych wartościowych lokalnych projektów artystycznych przez miasta takie jak Wrocław, w połączeniu z ogólnie mniejszymi możliwościami (infrastrukturalnymi, instytucjonalnymi) ośrodków regionalnych, skutkuje zachwianiem zrównoważonego rozwoju i dostępu do kultury. Organizatorom zależy tymczasem na wciągnięciu odbiorców w żywy i twórczy kontakt z młodą literaturą, także przez jej integrację z innymi dziedzinami działalności artystycznej (muzyki, multimediów), oraz przede wszystkim ożywienie struktur lokalnych.

Impreza odbywa się w ramach odchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Festiwal literacki PreTEXTY
Od 6 maja do 29 października 2016 roku
Wałbrzych, Kowary, Bierawa, Strzelin, Świdnica

Dodaj komentarz