4. edycja Festiwalu Nowej Scenografii

Od 22 do 25 września scenografia zawładnie przestrzenią siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach, miejskim rynkiem i Strefą Kultury. Początek festiwalu jednak nieco wcześniej – od 14 września, odbędą się warsztaty oraz spektakl. Podczas tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy pokazują, że scenografię można postrzegać w szerszym kontekście, wychodząc poza gmach teatru w przestrzeń publiczną.

„4. Festiwal Nowej Scenografii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„4. Festiwal Nowej Scenografii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nad korytarzami, przepiękną klatką schodową i pokojami zabytkowego budynku Muzeum zapanują scenografowie – Justyna Łagowska, Małgorzata Szydłowska, Aleksandra Wasilkowska i Mirek Kaczmarek, opowiadając historie o rzeczywistych i fikcyjnych użytkownikach secesyjnego gmachu w centrum Katowic. Do przestrzeni opuszczonych przez dotychczasowych lokatorów zawitają festiwalowicze, dla których czterech znanych scenografów przygotowało nowe aranżacje wybranych w budynku miejsc. Przed głównym wejściem uczestnicy festiwalu mieli okazję obejrzeć trzydniowy serial teatralny Bal-con inspirowany przemówieniami wygłaszanymi z balkonów. Reżyser Marcin Liber wraz z cenionymi dramaturgami i literatami zaproszonymi do napisania tekstów nawiąże do losów i motywacji bohaterów wypowiadających je z balkonów i okien, ale także zmierzy się z interpretacją przestrzeni balkonu – miejsca jednocześnie publicznego i prywatnego, znajdującego się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji festiwalu Miejsca – nie-miejsca skoncentrowano się na tym, co tworzy charakter otaczających nas przestrzeni i jaką rolę odgrywa w tym szeroko pojęta scenografia. Wkroczy ona także na katowicki rynek dzięki instalacji Anny Kaczkowskiej. Artystka zaprosi mieszkańców do udziału w Festiwalu Nowej Scenografii oraz zapowie projekt Szkloki. Szklane domy, który będzie w pełni zaprezentowany wiosną 2017 r. Z zagadnieniem nie-miejsca zmierzą się również Maćko Prusak, Marta Giergielewicz i Bartłomiej Jan Sowa podczas wyjątkowego spektaklu Miejsce zdarzenia. Surrealistyczna impresja inspirowana literaturą kryminalną zorganizowanego 16 i 17 września w przestrzeni podziemnego parkingu Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Przedstawienie oraz warsztaty wideo z Maciejem Włodarczykiem od 14 do 19 września będą zapowiadały Festiwal Nowej Scenografii.

Dopełnieniem działań teatralnych w siedzibie Muzeum będzie spotkanie poświęcone pamięci zmarłego niedawno Jerzego Moskala, twórcy Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego, zorganizowane w Teatrze Korez. Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie wręczenie nagrody jego imienia. Uroczystość ta będzie okazją do spotkania młodych scenografów z uznanymi twórcami zasiadającymi w jury: Małgorzatą Bulandą, Joanną Machą, Agnieszką Kołodziej-Adamczuk, Przemysławem Wojcieszkiem i Jerzym Murawskim. Ponadto podczas publicznych prezentacji Face to Face twórcy rozpoczynający swoją zawodową podróż będą mogli zawalczyć o pracę przy produkcji spektaklu Teatru Śląskiego, do którego przygotują autorską scenografię.

Warsztaty wideo z Maciejem Włodarczykiem, a także masterclass fotografii teatralnej z Adamem Golcem w ramach Forum Fotografii Teatralnej to nie jedyne propozycje dla pasjonatów tej dziedziny sztuki. Ważnym wydarzeniem będzie debata Fotografia wszędzie, czyli nigdzie moderowana przez Ewę Bolińską-Gostkowską, podczas której twórcy i eksperci zastanowią się, jak ostatnia dekada dominacji fotografii cyfrowej i jej nieograniczonych możliwości prezentacji przez Internet wpłynęła na przekaz zawarty w zdjęciach. Nowością tegorocznego programu są warsztaty mistrzowskie z reżyserii światła ze światowej sławy artystką Felice Ross. Tradycyjnie organizatorzy zapraszają także na masterclassy scenograficzne, które tym razem poprowadzą Justyna Łagowska, Aleksandra Wasilkowska, Małgorzata Szydłowska oraz Mirek Kaczmarek.

4. edycja Festiwalu Nowej Scenografii
Od 14 do 25 września 2016 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz