Wrześniowa Akcja Eksploracja Krakowa

We wrześniu Małopolski Instytut Kultury zaprasza krakowian do odkrywania wodnego dziedzictwa miasta. Akcja Eksploracja to coroczny cykl weekendowych spacerów i oprowadzań. W tym roku będzie on okazją do przyjrzenia się nowohuckiej Arce Pana, poznania historii Prądnika, odnalezienia śladów dawnej Rudawy i zobaczenia miejsc związanych w przeszłości z higieną.

„Akcja Eksploracja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Akcja Eksploracja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jesienne eksploracje rozpoczęły się w sobotę 3 września oprowadzaniem po kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach, nazywanym Arką Pana.

Na sobotę 10 września przygotowany został szlak po miejscach, w których w dawnych wiekach dokonywano zabiegów higienicznych. Ciekawscy dowiedzą się, kto i kiedy zażywał kąpieli, gdzie można było kupić wannę, a także czym zajmowali się łaziebnicy, cyrulicy, balwierze i golarze.

Pod znakiem tropienia śladów dawnej Rudawy upłynie niedziela 18 września. Uczestnicy zapoznają się ze skomplikowaną siecią wodną, którą niegdyś tworzyła Rudawa, jeden z najważniejszych dopływów Wisły, a także dowiedzą się, gdzie działały młyny i gdzie pracowali garncarze, garbarze czy browarnicy.

Niedziela 25 września będzie okazją do poznania Prądnika Czerwonego. Uczestnicy trafią do dawnego dominikańskiego folwarku, zajrzymy do XVII-wiecznej kaplicy pw. św Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty i wstąpią do ogrodu sióstr Albertynek. Poznają również odpowiedź na pytanie, kim był „zaczarowany dorożkarz”, który woził ulicami Krakowa samego Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Akcja Eksploracja
10, 18 i 25 września 2016 roku
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz