Bord(h)ers

Dlaczego dobrze wykształcona dziewczyna rzuca pracę w ambasadzie i jedzie zbierać truskawki do Niemiec? Gdzie leży granica między cierpliwością i przestrzenią osobistą? Czy kobiety lubią swoje ciało? Czy cenią swoje wybory? Na te i wiele innych pytań za pośrednictwem wystawy w Galerii Labirynt 2 w Lublinie spróbuje odpowiedzieć Yulia Lashchuk z Ukrainy.

Yulia Lashchuk, „Bord(h)ers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yulia Lashchuk, „Bord(h)ers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty Kultury zaprosiły do Lublina artystów z różnych stron świata. Z perspektywy obcokrajowca na miasto Lublin spojrzeli Japończyk, Szwajcar, Libanka czy Tunezyjczyk. Pozwiedzali, wchłonęli atmosferę, poznali lepiej mieszkańców i przygotowali dla nich ciekawe propozycje. Kilka z nich miało już miejsce: targi Przestrzeń Pełnej Kultury, koncert Orkiestry Muzyki Noise, wystawa Spod miasta czy warsztaty tworzenia lalek i marionetek. Teraz swój projekt dla mieszkańców Lublina chce zaprezentować artystka pochodząca z Ukrainy.

Yulia Lashchuk (Ukraina/Polska), badaczka, kuratorka, artystka przygotowała wystawę, na którą składają się rysunki wykonane przez napotkane kobiety, nagrania ich historii oraz instalacja dźwiękowa. Projekt Bord(h)ers dotyczy kobiet w różnym wieku i pochodzących z różnych środowisk. Łączą je dwie rzeczy: wszystkie mieszkają w Lublinie i mają głęboko skrywane, ale odkryte przez Yulię, granice. To bariery, które zostały już przekroczone lub których już nigdy przekroczyć się nie uda. Prawdziwe i urojone, granice stworzone przez politykę, religię, krytykę społeczną, strach, kompleksy, dyskryminację itp.

Bord(h)ers to interdyscyplinarny projekt artystyczno-społeczny, który składa się z wywiadów z kobietami oraz wizualizacji ich granic. Nazwa projektu oddaje kobiecość tematyki oraz percepcję granicy z punktu widzenia kobiety urodzonej w społeczeństwie patriarchalnym. Co czuje niewidoma kobieta, kiedy wychodzi na ulicę? Dlaczego dobrze wykształcona dziewczyna rzuca pracę w ambasadzie i jedzie zbierać truskawki do Niemiec? Gdzie leży granica między cierpliwością i przestrzenią osobistą? Czy kobiety lubią swoje ciało? Czy cenią swoje wybory i swoją wolność, gdy przekroczyła już granicę moralności? Jakie mają przesądy lub obawy? W co wierzą? Yulia Lashchuk spróbuje odpowiedzieć na te pytania.

Bord(h)ers, Yulia Lashchuk
Od 8 do 14 września 2016 roku
Wernisaż 8 września 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Labirynt 2 w Lublinie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR