• 2016-09-08

Wystawa oraz dyskusja na Placu Defilad

Finał konkursu Futuwawa Patrz na Plac skupia się w tym roku na najbardziej dyskutowanym i obiecującym miejscu stolicy, o ogromnym miastotwórczym potencjale – Placu Defilad. Czy udało się znaleźć ideę, która pomoże tchnąć w Plac nowego ducha miejsca? Będzie można się o tym przekonać na Placu Defilad, a właściwie przechadzając się po jego wirtualnej przestrzeni w siedmiu alternatywnych scenariuszach.

 „Patrz na Plac. VR w projektowaniu miast”(źródło: materiały prasowe organizatora)

„Patrz na Plac. VR w projektowaniu miast”(źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa konkursowa wyróżnionych przez Jury Konkursowe projektów w konkursie Patrz na Plac będzie połączona z głosowaniem Publiczności. 7 wizji nowego Placu Defilad będzie można obejrzeć w goglach do wirtualnej rzeczywistości w dniach od 9 do 11 września na Placu Defilad lub w dniach od 9 do 16 września na stronie konkursu

Futuwawa Patrz na Plac – wystawa VR i Głosowanie Publiczności odbywa się w technologii wirtualnej rzeczywistości. Stanowi to okazję do przyjrzenia się potencjałowi i możliwościom wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w kontekście nie tylko prezentacji, ale i projektowania rozwiązań dla miast, w tym przeprowadzania konsultacji społecznych.

Głosowanie Publiczności na Placu Defilad odbędzie się właśnie dzięki komponentowi VR, służąc wyborowi najbliższej mieszkańcom wizji Placu. Wydarzenia te będą dobrym pretekstem do poruszenia tematu związków architektury i projektowania miast z technologią wirtualnej rzeczywistości. Czy możliwe są dzięki niej bardziej precyzyjne konsultacje społeczne? Jak wykorzystywane jest to na świecie? Co VR mógłby wnieść ponad tradycyjne sposoby prezentacji planów miejscowych?

W dyskusji wezmą udział:

Marlena Happach – architektka, urbanistka, prezeska Oddziału Warszawskiego SARP. Wspólnie z Markiem Happachem prowadzi pracownię architektoniczną H2 Architekci, która projektuje obiekty publiczne o charakterze społecznym m.in. przebudowę Ognisk Wychowawczych w Warszawie na ul. Starej i Środkowej czy bibliotekę publiczną w Lublińcu. Praca zespołu nagradzana była w konkursach architektonicznych. Założycielka i prezeską Stowarzyszenia Odblokuj. Razem z zespołem Odblokuj realizuje tymczasowe projekty artystyczne i społeczne oraz konsultacje miejscowych planów zagospodarowania w Warszawie.

Monika Komorowska (Centrum Komunikacji Społecznej) – absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się partycypacją społeczną w rewitalizacji i planowaniu przestrzennym.

Michał Stangel – urbanista, prodziekan ds. nauki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Zajmuje się problematyką projektowania urbanistycznego, rewitalizacji, zagospodarowania przestrzeni publicznych i stref okołolotniskowych. Stypendysta Fundacji Bauhaus-Dessau oraz Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology. Autor ok. 40 opracowań urbanistycznych. Laureat dwudziestu konkursów urbanistyczno-architektonicznych. Członek Towarzystwa Urbanistów Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Autor trzech książek i artykułów.

Prowadzenie:

Martyna Obarska – antropolożka miasta, badaczka i dziennikarka. Zastępczyni redaktorki naczelnej Magazynu Miasta. Ponadto specjalizuje się w tematyce wykorzystania nowych technologii w mieście. Prowadzi warsztaty badawcze i szkolenia. Wykładała historię warszawskich osiedli mieszkaniowych na Uniwersytecie Warszawskim (Instytut Kultury Polskiej). Obecnie współtworzy nowy kierunek w SWPS – School of Ideas, w ramach którego jest odpowiedzialna za program studiów miejskich.

Wystawa Patrz na Plac
Organizatorzy: Fundacja Puszka, Plac Defilad/Teatr Studio
Od 9 do 11 września 2016 roku
Plac Defilad w Warszawie 
Wirtualna rzeczywistość w projektowaniu miast – dyskusja

9 września 2016 roku, 18.30
Plac Defilad w Warszawie

Dodaj komentarz