Proces Kafki w nowym tłumaczeniu

19 września ukaże się wznowienie przekładu Procesu Franza Kafki autorstwa Jakuba Ekiera. Arcydzieło literatury światowej odświeżył Jakub Ekier.

Franz Kafka, „Proces” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Franz Kafka, „Proces” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Józef K., oskarżony bez podania zarzutów, to nie żaden skromny urzędnik ani człowiek bez winy – choć tak się zwykło czytać Proces. Siła, która niszczy karierę i życie ambitnego bankowca, to – także wbrew tradycyjnej lekturze – ani biurokracja, ani dyktatura. O co tu w takim razie chodzi?

By znaleźć własną odpowiedź, trzeba i warto uważnie czytać arcydzieło Kafki, odkrywając w nim niewyczerpane bogactwo sensów i bezsensów. W tym wydaniu przydatne w tym celu szkice dołączyli tłumacz, a także prof. Łukasz Musiał, który za swoją książkę Kafka. W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości otrzymał prestiżową nagrodę „Literatury na Świecie”.

Świeżej daty przekład Procesu unika filologicznych pomyłek wcześniejszego i uwzględnia rozdziały zarzucone przez Kafkę. Stara się też odtwarzać symboliczny charakter tej odrealnionej prozy, ale i jej rzeczowy język, ironię i humor.

Franz Kafka (1883–1924) urodził się jako dziecko żydowskiej rodziny kupieckiej w Pradze i tam spędził większość życia. Po studiach prawniczych pracował w towarzystwach ubezpieczeniowych aż do roku 1922, kiedy zaostrzyła się jego gruźlica. Za życia opublikował niewiele utworów, a w rękopisach pozostawił m.in. opowiadania, aforyzmy, dzienniki oraz powieści: Zaginiony (przekład polski jako Ameryka zgodnie z dawniej przyjmowanym tytułem), Proces i Zamek. Spuściznę Kafki ocalił, kolejno rekonstruował i publikował jego przyjaciel i biograf Max Brod. Począwszy od lat 90. jednak powstały wydania krytyczne i faksymilowe dzieł Kafki, bliższe literze rękopisu.

W Polsce tłumaczono Kafkę począwszy od lat 30. minionego wieku, w tym Proces dwukrotnie – pierwszy przekład sporządziła w r. 1936 Józefina Szelińska, a przejrzał go i firmował nazwiskiem Bruno Schulz.

Franz Kafka, Proces
Przekład: Jakub Ekier
Premiera: 19 września 2016 roku
Wydawnictwo Officyna

Dodaj komentarz