Kreski–Linie–Układy

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wystawę Kreski–Linie–Układy, na której swoje prace zaprezentuje Andrzej Bator.

Andrzej Bator, „Sowy i nietoperze”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Bator, „Sowy i nietoperze”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Linia jest jednym z głównych środków wypowiedzi, wyraża pragnienie ideału i porządku, stanowi zalążek perspektywy, początek procesu czytania, może być znakiem czy formą narracji. Przykładem artysty, który daje wyraz swojej głębokiej fascynacji linią, jest Andrzej Bator. Twórca, studiując w latach 70. w PWSSP w Łodzi (obecnie ASP), badał nowe wymiary malarstwa, stopniowo prezentując coraz bardziej abstrakcyjne podejście do przedstawiania natury, przedmiotów, człowieka, aby po latach praktyki całkowicie oddać się logicznej, surowej dyscyplinie linii, jej potrzebie ładu, stałości i przystępności. Działania Batora rozgrywają się między op-artem a artystycznymi strategiami minimalistyczno-konceptualnymi wykorzystującymi przypadek i sztuką geometrii.

Artystę pociąga zarówno abstrakcja, jak i realizm ujęć, które splata ze sobą istotny element prac, jakim jest rytm. To właśnie motyw rytmu odkrywany w malarstwie na początku drogi artystycznej Batora (prace zbudowane z charakterystycznych drobnych linii, ukazujące konary drzew, szczeble płotu, deski zabudowy stodoły) zachęcił artystę do dążeń w stronę sztuki nieprzedstawiającej. Przełom lat 80. i 90. to czas zastąpienia płótna kartonem kredowym, zaś farby akrylowej i olejnej –rapidografem z tuszem.

Artysta tworzy zdecydowanie i szybko, nie przerywa pracy nad rysunkiem, gdyż jak sam twierdzi groziłoby to zgubieniem rytmu. Niemożliwy jest również powrót do rysunku, skreślenie kilku dodatkowych linii. Zaś odczucie niewyczerpania konkretnego motywu może stać się impulsem do realizacji kolejnego kartonu.

Andrzej Bator za pomocą kresek, linii i układów, chce dochodzić do istoty rzeczy. Prowadzone ręką artysty linie podyktowały kilka rozpoznawalnych tematów prac. Jego twórczość wypłynęła z poetyckich, zmysłowych, animalistycznych inspiracji, obserwacji ludzkich emocji, ruchu, jak i zabawy formą. Niejednokrotnie buduje fantastyczny, tajemniczy świat, w którym linia ma funkcję decydującą w odkrywaniu prawdy ukrytej wewnątrz istoty rzeczy.

Dominika Pawełczyk

Andrzej Bator, Kreski–Linie–Układy
Kuratorka: Dominika Pawełczyk
Od 8 do 28 września 2016 roku
Wernisaż 8 września 2016 roku, godz. 18.00
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR