• 2016-09-07

Jubileusz Chóru Synagogi pod Białym Bocianem

13 września w Synagodze pod Białym Bocianem odbędzie się koncert z udziałem kantora Moshe Fishela, jednego z najbardziej rozpoznawanych kantorów w Europie.

Chór Synagogalny, fot. J. Kamiński, K. Stanik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chór Synagogalny, fot. J. Kamiński, K. Stanik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moshe Fishel pobierał nauki w Instytucie Kantoralnym w Tel-Awiwie, następnie szkolił się pod okiem słynnego dyrygenta i dyrektora Chóru Wielkiej Synagogi w Jerozolimie – Eliego Jaffe. Występuje na całym świecie, wykonując koncerty ze znakomitymi muzykami. We Wrocławiu akompaniować mu będzie wybitny organista – Piotr Rojek, który stale współpracuje z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem.

O programie koncertu opowiada Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny i dyrygent:

W programie koncertu usłyszymy kompozycje najwybitniejszych twórców muzyki synagogalnej. Pośród nich napotkamy utwory Louisa Lewandowskiego, kompozytora szczególnie bliskiego mojemu sercu, kompozytora, którego warsztat kompozytorski, wena melodyczna, umiejętność oddania piękna tekstów modlitewnych, porównywana może śmiało być z największymi twórcami w historii muzyki. Program koncertu został dobrany w ten sposób, aby z jednej strony uwypuklić wszystkie umiejętności artystyczne Chóru, a z drugiej, ukazać niezwykły świat śpiewów synagogalnych, gdzie poczesne miejsce zajmują emocje, ekspresja, uniesienie.

Na sposobie śpiewania Chóru wielkie piętno odcisnęli najwybitniejsi kantorzy świata, jak również mój sposób odczuwania i rozumienia muzyki. W szczególny sposób z Zespołem związany jest, od blisko dwudziestu lat, jeden z najświetniejszych kantorów świata, Joseph Malovany, wielki Przyjaciel Chóru.

Mam nadzieję, że spotkanie z Chórem Synagogi Pod Białym Bocianem przyniesie Państwu wielką satysfakcję. Życzę wielu głębokich przeżyć i uniesień.

Chór Synagogi pod Białym Bocianem powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in.: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Koncertował na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz.

Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel-Awiwu.

Zespół towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka.

Jubileusz Chóru Synagogi pod Białym Bocianem
13 września 2016 roku, godz. 19.00
Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Dodaj komentarz