Poczwarki i Motyle

12 września w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Heleny Sadłek Poczwarki i Motyle. Wystawa obejmuje prezentację tkanin batikowych uzyskanych w różny sposób. Ekspozycja zawiera prace wykonane w tradycyjnych technikach, jak batik indonezyjski, w którym do zabezpieczenia kolorów użyto gorącego wosku.

Helena Sadłek, „Poczwarki i Motyle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Helena Sadłek, „Poczwarki i Motyle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie w galerii ZPAP będzie można zobaczyć także tkaniny wykonane metodą shibori, polegającą na wiązaniu tkaniny sznurkiem dla zabezpieczenia kolorów. Batik ze swoją wielowiekową tradycją jest niezmiennie ekscytującą sztuką nowoczesną. Jest popularny w zdobnictwie tkanin dekoracyjnych oraz akcesoriów strojów kobiecych. Jest także doskonałym narzędziem dydaktycznym. W roku 2009 indonezyjski batik został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Autorka wspomina, że podczas procesu twórczego powstawały osobliwe i fantastyczne formy, przypominające owady i poczwarki. Stąd właśnie narodził się tytuł wystawy Poczwarki i Motyle.

Helena Sadłek urodziła się w 1954 roku w Świdniku. Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom uzyskała w 1980 roku w pracowni grafiki prof. Danuty Kołwzan–Nowickiej. Od roku 1991 mieszka w Gdańsku. Przez wiele lat zajmowała się pracą pedagogiczną. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana za szerzenie kultury plastycznej wśród młodzieży szkolnej. Inicjatorka i kuratorka wielu wystaw oraz pomysłodawczyni projektu Eugeniusz-Geno Małkowski i Koryfeusze Gdańskiej Kultury 2015. Uczestniczka plenerów towarzyszących świętu dzielnicy Viva Oliva w latach 2012-2016. Obecnie uprawia głównie malarstwo. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Helena Sadłek | Poczwarki i Motyle
Wernisaż: 12 września 2016 roku, godz. 12.00
Wystawa: od 12 września do 12 października 2016 roku
Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku

Dodaj komentarz