Don Kichote – wystawa prac Józefa Wilkonia

W roku czterechsetnej rocznicy śmierci księcia hiszpańskiej prozy, Miquela de Cervantesa, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN prezentuje wystawę nowych ilustracji Józefa Wilkonia do książki Don Kichote.

„Don Kichot” ilustracja Józef Wilkoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Don Kichot” ilustracja Józef Wilkoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Domu Słów jest pierwszą publiczną prezentacją najnowszych dzieł Wilkonia. Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN ma od lat w swoim logo Błędnego Rycerza i jego Giermka, wybór miejsca pierwszej wystawy ilustracji Józefa Wilkonia nie jest więc przypadkowy.

Wystawa Don Kichote – Józef Wilkoń stworzył pełną i zamkniętą kolekcję rysunków, komentarzy do Don Kichota, odwołującą się do europejskiej tradycji malarskiej. Realizm spotyka się w niej z baśniowością, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną, portrety współwystępują ze scenami zbiorowymi, a krótki plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży. Prezentowane w Domu Słów ilustracje do Don Kichote obejmują 25, głównie kolorowych, prac , które pojawią się w najnowszym, dwutomowym wydaniu Don Kichota. Ilustracje zostały wykonane technikami mieszanymi: tusz, gwasz oraz pastel na papierze oraz na papierze fotograficznym. Wydanie Don Kichote z ilustracjami Józefa Wilkonia ukaże się jesienią tego roku nakładem Chain Fundacji Chem Poland na rzecz kultury, przy wsparciu firmy Budimex SA.

Wystawa i wydawnictwo Don Kichote łączy arcydzieło literatury z mistrzowską wypowiedzią plastyczną, jest hołdem obydwu genialnym artystom: hiszpańskiemu pisarzowi – w roku czterechsetnej rocznicę śmieci i polskiemu ilustratorowi – w roku osiemdziesiątych szóstych urodzin Józefa Wilkonia. Wystawę będzie można oglądać od 7 września, jednak nie będzie ona miała tradycyjnego wernisażu. Teatr NN zaprasza natomiast na finisaż wystawy z udziałem autora prac. Finisaż odbędzie się 29 września, jest to data nieprzypadkowa, ponieważ 29 września 1547 roku urodził się Miquel de Cervantes.

Józef Wilkoń – w 1930 roku  urodził się jeden z najznakomitszych polskich artystów, światowej sławy ilustrator, malarz, plakacista i rzeźbiarz, laureat prestiżowych nagród i wyróżnień w Polsce, m.in. Złotego Berła – nagrody Fundacji Kultury Polskiej i za granicą (Francja, Niemcy, Włochy, Słowacja, Szwajcaria, Japonia, Rosja). Wśród największych osiągnięć Józefa Wilkonia znajdują się ilustracje do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza (1973, 2015) które, obok ilustracji Andriolliego i Szancera, stały się najważniejszymi w historii komentarzami plastycznymi arcydzieła Mickiewicza. Ilustrowane przez Artystę wydawnictwa przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków

Don Kichote – wystawa prac Józefa Wilkonia
Od 7 do 29 września 2016 roku
Finisaż: 29 września 2016 roku , godz. 18.00
Dom Słów w Lublinie

Dodaj komentarz