• 2016-09-07

32. Warszawski Festiwal Filmowy

Zbliża się 32. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się od 7 do 16 października w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy. Przedsprzedaż biletów rozpocznie się w czwartek 29 września w Kinotece w Pałacu Kultury. W programie WFF jak co roku znalazły się filmy polskie oraz filmy powstałe przy udziale polskich filmowców.

„32. Warszawski Festiwal Filmowy” – fotosy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„32. Warszawski Festiwal Filmowy” – fotosy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs Międzynarodowy:

 • Wspomnienie lata, reż. Adam Guziński (Polska 2016), 90 min. Premiera światowa. Lata 70. w prowincjonalnym miasteczku. Nastoletni Piotrek spędza wakacje z matką. Okazuje się, że jest to najważniejsze lato w życiu chłopca.
 • Słońce, to słońce mnie oślepiło, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal (Polska, Szwajcaria 2016), 74 min. Premiera polska. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym – tak w wymiarze jednostkowym, jak również w społecznym, szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska?
 • Światło i cień, reż. Yeşim Ustaoğlu (Turcja, Niemcy, Polska, Francja 2016), 106 min. Premiera europejska. Zmysłowy portret dwóch kobiet pozbawionych prawa do odkrywania siebie, do kochania i bycia kochanymi w relacji, którą wybiorą. A wszystko to w kraju rozdartym między nowoczesnością i tradycją. Autorem muzyki jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz, a za montaż odpowiadała Agnieszka Glińska. Polski koproducent: Aeroplan Film.

Konkurs 1–2:

 • Plac Zabaw reż. Bartosz M. Kowalski (Polska 2016), 82 min. Dwóch zwykłych chłopaków nudzi się w letnie popołudnie, szukają rozrywki… i niestety ją znajdują. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami dramat koncentruje się na psychopatologii młodzieży.
 • Park, reż. Sofia Exarchou (Grecja, Polska 2016), 100 min. Premiera polska. Biedne greckie rodziny zamieszkują zrujnowaną wioskę olimpijską w Atenach. Portret młodego pokolenia, które zostało zdradzone i pozbawione przyszłości. Autorem zdjęć jest Monika Lenczewska. Polskim koproducentem jest Madants.
 • Święty, reż. Andrius Blaževičius (Litwa, Polska 2016), 93 min. Premiera światowa. Rok 2008 w prowincjonalnym litewskim mieście. Vytas szuka pracy, szuka romansu i na koniec Jezusa. Ponoć ktoś widział go na mieście. Polskim koproducentem jest No Sugar Films.

Konkurs Filmów Dokumentalnych:

 • Komunia, reż. Anna Zamęcka (Polska 2016), 80 min. Premiera polska. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się ojcem i autystycznym bratem, ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość. Film nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Locarno (Critics Week).

Pokazy Specjalne

 • True Crimes, reż. Alexandros Avranas (Stany Zjednoczone, Polska 2016), 100 min. Premiera światowa. Thriller psychologiczny zainspirowany artykułem Davida Granna zamieszczonym w 2008 roku w New Yorkerze opowiadającym o zabójstwie biznesmena, którego szczegóły pokrywały się z opisami z pewnej książki. Występują m.in. Jim Carrey, Charlotte Gainsbourg, Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Piotr Głowacki, Anna Polony, Zbigniew Zamachowski. Opus Film jest polskim koproducentem.
 • Opowieści z Meksyku, reż. Carlos Carrera, Daniel Gimenez Cacho, Carlos Bolado, Ernesto Contreras, Alfonso Pineda Uolla, Alejandro Valle, Ivan Avila Duenas, Natalia Beristain (Meksyk, Polska 2016), 120 min. Premiera światowa. Osiem różnych historii – rozgrywających się w tym samym pokoju, na przestrzeni 100 lat – będących metaforą historii Meksyku. Autorem muzyki jest Jan A.P Kaczmarek, a autorem zdjęć Bogumił Godfrejów. Koproducentem z Polski jest No Sugar Films.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych:

 • Pierwszy Polak na Marsie, reż. Agnieszka Elbanowska (Polska 2016), 39 min. Premiera światowa. W galaktyce Drogi Mlecznej, na trzeciej od Słońca planecie Układu Słonecznego, Kazimierz, lat 68, montuje urządzenie do łączności z kosmosem.
 • Bed Side Story, reż. Michał Łubiński (Polska 2016), 5 min. Premiera światowa. Opowieść o nieoczekiwanej nocnej wizycie oraz o nastolatku, który musi się zmierzyć z tym, co dotychczas uważał za bajkę.
 • Baraż, reż. Tomasz Gąssowski (Polska 2016), 30 min. Premiera światowa. 38-letni Zyga próbuje wyjaśniać Witkowi, na czym polegają rządzące światem zasady. Sam nie zawsze się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego synka.

 32. Warszawski Festiwal Filmowy
Od 7 do 16 października 2016 roku
Kinoteka w Warszawie

Dodaj komentarz