Opowiadania krzeszowickie

W czerwcu ukazał się drugi tom serii „Odnalezione” wydawanej nakładem Wydawnictwa Episteme. Tym razem we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną im. K. Wyki w Krzeszowicach Episteme odnalazło Stanisława Czycza (1929–1996), wybitnego pisarza związanego z Krzeszowicami i Krakowem.

Stanisław Czycz, „Opowiadania krzeszowickie" (źródło: mat. pras. wydawcy)

Stanisław Czycz, „Opowiadania krzeszowickie" (źródło: mat. pras. wydawcy)

Nim zajdzie księżyc wróć do Sorrento, tak, wracajmy, na tę choćby chwilę, odwróćmy się od innych mroków, innych ogni, bo może jesteśmy i zmęczeni, odwróćmy się na chwilę wejdźmy w te jakieś jasne – lub trochę jaśniejsze – wody, i na tę chwilę poddajmy się nieprzytomnej nadziei że w te jaśniejsze miejsca – a gdy w nich jakieś cienie to jeszcze zielone – powracamy aby w nich już pozostać, w tym – smutnawym ale jeszcze z poblaskami słońca takiego zwyczajnego co ociepla lub rozjaśnia – Sorrento; tak; inne ognie inne mroki zostawmy, może kiedyś ci jeszcze opowiem [...]

Stanisław Czycz w Opowiadaniach krzeszowickich opisywał świat miasteczka zwanego „smutnym Sorrento”. Jego bohaterami uczynił młodych chłopaków. Ich wakacyjne zajęcia, perypetie, przyjaźnie i pierwsze miłości rozgrywają się w „rajskim”, nostalgicznym klimacie prowincji. Czycz w Krzeszowicach spędził dzieciństwo i młodość, wracał tu przez całe dorosłe życie, tu znajdował potrzebny do pisania spokój. Literacki portret miasta należy do najpiękniejszych w powojennej prozie polskiej. Na ekran przeniósł go Andrzej Barański w filmie Nad rzeką, której nie ma z 1991 r.

Tom prozy Stanisława Czycza pt. Opowiadania krzeszowickie zbiera utwory z książek Nim zajdzie księżyc (1968, 1970) oraz Nie wiem co ci powiedzieć (1983), z dodatkiem tekstu Kolędnicy z „Życia Literackiego” z 1965 r. oraz dotąd niedrukowanego Opowiadania turystycznego pisanego na konkurs „Magazynu Turystycznego Światowid”. Dodatkowo w książce zamieszczono teksty krytyczne: Magia miejsca w prozie Stanisława Czycza Marii Ostrowskiej, W zielonych cieniach i poblaskach Sorrento. Opowiadania krzeszowickie Stanisława Czycza pióra dr Justyny Urban, a także biogram pisarza i notę wydawniczą autorstwa Doroty Niedziałkowskiej.

Książka jest w wyłącznej dystrybucji Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. K. Wyki w Krzeszowicach. Można ją kupić również w Kawiarni i Księgarni Podróżniczej Bo-no-bo w Krakowie przy Małym Rynku 4.

Stanisław Czycz, Opowiadania krzeszowickie
Premiera: 26 czerwca 2016 roku
Wydawnictwo Episteme

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR