Wszystkie kobiety Witkacego

Czy Witkacy był uwodzicielem łamiącym serca kobiet? Don Juanem poszukującym ekscytujących przygód miłosnych? Erotomanem, dla którego seks był siłą witalną? Próbą odpowiedzi na te pytania będzie wykład prof. Janusza Deglera pt. Kobiety w życiu i twórczości Witkacego, na który organizatorzy zapraszają do Centrum Kultury Zamek 16 września o godz. 18.00.

 „Kobiety w życiu i twórczości Witkacego” (źródło: mat. pras. organizatora)

„Kobiety w życiu i twórczości Witkacego” (źródło: mat. pras. organizatora)

Rusza kolejne z wydarzeń towarzyszących zamkowej wystawie portretów Witkacego Asymetryczna Dama (czynna do 30 października). Tym razem będzie to spotkanie z największym znawcą życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza – profesorem Januszem Deglerem, który wygłosi wykład zatytułowany Kobiety w życiu i twórczości Witkacego.

W życiu Stanisława Ignacego Witkiewicza było wiele kobiet. Towarzyszyły mu od wczesnej młodości do śmierci. Niektóre – jak Irena Solska, narzeczona Jadwiga Janczewska, żona Jadwiga, Czesława Oknińska-Korzeniewska – odegrały istotną rolę. Z innymi łączyły go krótkotrwałe lub dłuższe romanse, które nieraz przekształcały się w trwałe przyjaźnie. Wizerunki większości kobiet zostały utrwalone na wykonanych przezeń portretach lub fotografiach, a kilka stało się pierwowzorami postaci jego dramatów i powieści. Czy Witkacy był uwodzicielem łamiącym serca kobiet? Don Juanem poszukującym ekscytujących przygód miłosnych? Erotomanem, dla którego seks był siłą witalną? Odpowiedź na te pytania postara się znaleźć profesor Janusz Degler podczas piątkowego wykładu.

Prof. Janusz Degler – historyk literatury, teatrolog, przez lata kierownik Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz i edytor wielu publikacji o teatrze, autor m.in. książki Witkacego portret wielokrotny, a także wielu artykułów, nie tylko poświęconych Witkacemu. Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi poświęcił znaczną część swojego zawodowego życia – jako badacz jego twórczości, autor krytycznych wydań dzieł i korespondencji, wreszcie edytor Dzieł zebranych.

Wykład profesora Janusza Deglera pt. Kobiety w życiu i twórczości Witkacego
16 września 2016 roku, godz. 18.00
Centrum Kultury Zamek
Wrocław

Dodaj komentarz