• 2016-09-06

10. Baltic Mini Textile Gdynia

Organizowany od 1993 roku Baltic Mini Textile Gdynia (wcześniej Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni) jest najmłodszym z czterech liczących się przeglądów miniatury tkackiej w Europie, ale zdążył wypracować już własną pozycję i znaczenie. W roku 2016 będzie świętować 10., jubileuszową odsłonę.

Barbara Esser i Wolfgang Horn „Tex Cube One” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Esser i Wolfgang Horn „Tex Cube One” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie pokonkursowej zaprezentowane zostanie 50 miniatur tkackich z Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Australii, wyłonionych spośród 210 zgłoszonych do konkursu. Niewielki wymiar pozwala artystom eksperymentować ze skomplikowanymi, czasochłonnymi technikami, umożliwia zastosowanie delikatnych, nietrwałych materiałów. Różnorodność technik, interesujące rozwiązania twórcze przekonują, że miniatura tkacka jest nie tylko samodzielną, ale ważną i pełną potencjału dziedziną sztuki.

Wśród wyeksponowanych miniatur wyróżnić można dwa typy prac: tradycyjny, a więc nawiązujący do tradycyjnych technik tkackich, i nowatorski, świadomie przekraczający granice gatunku, poszukujący nowych rozwiązań. W realizacjach należących do pierwszego z nich główny nacisk położono na perfekcyjność warsztatu i wykorzystanie cech włókna. Artyści realizują swe dzieła w czasochłonnej technice gobelinowej, haftu autorskiego, szydełkowania czy aplikacji. Miniaturowa skala pozwala zaś odbiorcy podziwiać właściwości materiału, jego strukturę, fakturę, kolor, relację włókien ze światłem, wreszcie precyzję techniki, kunszt warsztatu. Współczesna definicja tkaniny umożliwia jednak szersze rozumienie tego terminu i otwiera drogę artystycznym eksperymentom. Wystarczy zastosowanie przeplotu (wątek / osnowa), bądź wykorzystanie włókna jako surowca, by dzieło uznać za tkackie, nawet jeżeli nie powstało na krośnie. W pracach należących do drugiego typu uwagę widza przyciągają nowatorskie pomysły, wykorzystanie nowych technik i nietypowych surowców. Twórcy odrzucają techniki tradycyjne, wychodzą poza granice tkaniny artystycznej, korzystając z grafiki cyfrowej, czy rozmaitych technik autorskich. Podejmują intrygującą grę z klasycznym tkactwem artystycznym, tradycyjnym pojmowaniem tkaniny i włókienniczego warsztatu. Różnorodność autorskich technik, interesujące rozwiązania twórcze przekonują, że miniatura tkacka jest nie tylko samodzielną, ale ważną i pełną potencjału dziedziną sztuki.

Po ekspozycji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, wystawę będzie można zwiedzać w Niemczech, w rejonie Środkowej Frankonii. Gdyńskiej wystawie miniatury towarzyszy w 2016 roku dziewięć wystaw eksponowanych w pomorskich muzeach, galeriach i centrach kultury.

Anna Śliwa, Muzeum Miasta Gdyni

10. Baltic Mini Textile Gdynia 2016
Wystawa towarzysząca 15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Łódź 2016
Współorganizator: Muzeum Miasta Gdyni
Od 8 września do  16 października 2016 roku
Wernisaż 8 września 2016 roku, godz. 13.00
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dodaj komentarz