Alicja Klimek, Jaskinia

Galeria BB w Krakowie zaprasza na wystawę Jaskinia – Alicja Klimek. Ekspozycja otwarta jest do 17 września.

Alicja Klimek, „Jaskinia”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Klimek, „Jaskinia”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dla Alicji Klimek malarstwo jest „drogą przez życie”, sposobem odkrywania świata i własnej tożsamości. „Każdy ruch pędzla jest dla mnie oddechem zatrzymanym na płótnie” – podkreśla tegoroczna absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie.

Alicja Klimek dorastała w pobliżu Pustyni Błędowskiej. Krajobrazy tego największego w Polsce obszaru lotnych piasków zainspirowały ją do stworzenia obrazu Jaskinia. Mroczne klimaty panujące w miejscach schronienia pierwotnych ludzi można znaleźć także na innych jej płótnach.

Jaskinia to schronienie, miejsce odosobnienia i medytacji, wytwór natury. W kamiennej grocie towarzyszą nam zastane struktury, nasze myśli, wspomnienia, doświadczenia zmysłowe. Jaskinia to także scena dla teatru świateł − ściany podświetlone płomieniami ogniska kontrastują z całkowitym mrokiem, a w ciągu dnia obserwujemy pełną gradację naturalnego światła, od żywych promieni słonecznych do głębokiego cienia.

Takie też jest malarstwo Alicji Klimek − dokumentacja eksperymentów i doświadczeń młodej artystki: świadectwo koncentracji i poszukiwań, uważnej obserwacji i przypadku; spotkanie jaskrawości, głębokich czerni i kolorów ziemi. Wszystko ma jakieś znaczenie: zarówno faktura płótna i plam malarskich, jak i domieszka przypadkowości − zabrudzenia, zachlapania, zadrapania, przetarcia. Niektóre fragmenty są malowane pobieżnie lub niewykończone − to niejasne wspomnienie ze świata poza jaskinią albo ślady po wędrowcy, który w pośpiechu opuścił swoje schronienie.

Tekst: Maja Prus

Alicja Klimek − urodziła się w 1991 roku w Olkuszu. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, 2011–2016, w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego. W 2016 roku obroniła na ocenę celującą pracę dyplomową Monidło. Odkrywanie tożsamości, inspirowaną monidłami reklamowymi. Była wielokrotnie wyróżniana przez Radę Wydziału Malarstwa ASP. Brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i Japonii. Jaskinia w Galerii BB, 2016, to pierwsza wystawa indywidualna Alicji Klimek.

Alicja Klimek, Jaskinia
Od 26 sierpnia do 17 września 2016 roku
Galeria BB w Krakowie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR