Kraków świętuje 95. urodziny Stanisława Lema

Spacer śladami Stanisława Lema, pokaz filmu Kongres i debata Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego – tak 10 i 12 września Kraków będzie świętował urodziny Stanisława Lema. Pisarz, który wychował pokolenia czytelników na całym świecie i doczekał się zarówno planetoidy jak i pierwszego polskiego satelity naukowego ochrzczonych swoim nazwiskiem, 12 września 2016 obchodziłby swoje 95. urodziny.

„95. Urodziny Stanisława Lema” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„95. Urodziny Stanisława Lema” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Lem – czujny obserwator współczesności i piewca postępu technologicznego, który najchętniej nie wychodził z domu. Ten znany z ciętego języka twórca dziesiątek powieści, opowiadań, esejów i felietonów, którego porównywano niejednokrotnie do H.G. Wellsa, osiągnął wiele. Jego powieści zostały przełożone na 41 języków, sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy na całym świecie, a część została zekranizowana i zaadaptowana na słuchowiska. Większość z nich narodziła się w jego krakowskim mieszkaniu.

Już 10 września odbędzie się urodzinowy spacer szlakiem Stanisława Lema, podczas którego Elżbieta Binswanger-Stefańska opowie o miejscach w Krakowie związanych z pisarzem. Z kolei dwa dni później, 12 września, w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się debata poświęcona Kongresowi Futurologicznemu – obszernemu opowiadaniu Lema wydanemu w 1971 roku. W rozmowie pt. Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego na temat współczesnych polityczno-społecznych kontekstów tekstu Lema wezmą udział: Wojciech Zemek (wieloletni sekretarz pisarza) oraz prof. dr hab. Piotr Popik (Instytut Farmakologii PAN). Spotkanie poprowadzi Elżbieta Binswanger-Stefańska (SWOR – Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej), a fragmenty Kongresu Futurologicznego przeczyta Ziuta Zającówna.

Debacie będzie towarzyszył pokaz filmu Kongres (The Congress) z 2013 roku – międzynarodowa koprodukcja oparta na motywach prozy Lema, którą nagrodzono Europejską Nagrodą Filmową.

Wydarzenie organizują: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej, Wydawnictwo Literackie oraz Legalna Kultura.

95. urodziny Stanisława Lema
10 i 12 września 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz