• 2016-09-05

Nowy videoart Lecha Majewskiego

W nocy z 31 sierpnia na 1 września w Europie Centralnej w Gliwicach zakończyły się zdjęcia do videoartu nawiązującego do znanego obrazu Uczta u Heroda. Współczesną wersję obrazu w wersji wideo przygotowuje dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu Lech Majewski – reżyser filmowy i teatralny pochodzący z Katowic.

Lech Majewski, „Uczta u Heroda” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lech Majewski, „Uczta u Heroda” (źródło: materiały prasowe organizatora)

To specjalny projekt, jaki realizujemy dzięki gościnności Europy Centralnej i tamtejszego Tesco Extra dla wrocławskiego Muzeum Narodowego – wyjaśnia reżyser. – W ten jakże współczesny sposób chcemy nawiązać do jednego z najbardziej niezwykłych dzieł Bartholomeusa Strobla, które pojawi się w stolicy Dolnego Śląska w ramach ekspozycji Wrocławska Europa. Do videoartu zaangażowaliśmy w sumie ponad 15 fachowców od sztuki filmowej i 30 statystów, którzy po zamknięciu centrum przygotowali wyjątkową ekspozycję.

Zdjęcia do produkcji wystartowały tuż po zamknięciu Europy Centralnej, wieczorem w środę 31 sierpnia. Grupa niemal 30 statystów, wśród nich głównie mieszkańcy Śląska, najpierw dokonała zakupów przy kasach w Tesco Extra. Później zasiadła, zgodnie z historycznym pierwowzorem, do wspólnej uczty, oddając się różnego rodzaju czynnościom.

Chętnie podejmujemy się różnego rodzaju inicjatyw, także o charakterze kulturalnym, dlatego bez wahania zaangażowaliśmy się w ten projekt – mówi Katarzyna Lenartowicz, zastępca dyrektora Europy Centralnej. – Współpraca z tak znakomitym zespołem fachowców na czele z Lechem Majewskim to także dla nas wyróżnienie. Działania przy videoarcie były dla nas wyzwaniem logistycznym, gdyż musieliśmy przywrócić „do życia” centrum przez kilka godzin po jego zamknięciu. Mamy nadzieję, że efekt pozytywnie zaskoczy wszystkich miłośników sztuki.

Lech Majewski to reżyser filmowy i teatralny pochodzący z Katowic. Na swoim koncie ma między innymi Wojaczka, Młyn i krzyż oraz będącą aktualnie w produkcji Dolinę Bogów z udziałem Johna Malkovicha, Josha Hartnetta i Charlotte Rempling. Współczesna wersja Uczty u Heroda wpisana została w kalendarium wydarzeń związanych z Europejską Stolicą Kultury 2016, która przez cały rok odbywa się we Wrocławiu. Projekt videoartystyczny realizowany w Gliwicach jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako współczesne nawiązanie do wybitnych dzieł wystawianych w ramach ekspozycji Wrocławska Europa na terenie Muzeum Narodowego w stolicy Dolnego Śląska.

Lech Majewski, Uczta u Heroda
Organizator: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

1 komentarz do artykułu “Nowy videoart Lecha Majewskiego”

  1. Moje uszanowanie Panstwu,

    Uprzejmie prosze Redakcje o wskazanie mozliwosci (odnosnik do e-strony, zakup plyty DVD lub inne) zobaczenia video-artu Mistrza Majewskiego “Uczta u Heroda” w calosci. Szalenie mi na tym zalezy, spodziewam sie czegos nadzwyczajnego…
    Wykluczyc musze, niestety, wyjazd osobisty do Muzeum Narodowego we Wroclawiu.

    Z powazaniem i wyrazami szacunku,
    Leszek Stryj, Katowice

Dodaj komentarz