9. Międzynarodowy Festiwal Art Moves w Toruniu

9. Międzynarodowy Festiwal Art Moves startuje 9 września w Toruniu. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć  w przestrzeni miejskiej Torunia prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców.

Aleksander Piątek, Monika Braksal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksander Piątek, Monika Braksal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka w przestrzeni publicznej to niezbędny komponent nowoczesnego miasta – w każdym znaczącym, europejskim czy polskim mieście: Londynie, Berlinie, Warszawie, Krakowie czy Gdańsku – funkcjonuje projekt, poświęcony sztuce publicznej, prezentujący dzieła artystów w przestrzeni miasta. Międzynarodowy Festiwal Art Moves już od 9 lat prezentuje dzieła sztuki w przestrzeni Torunia. Festiwal zamienia przestrzeń miasta w ogromną galerię sztuki, gdzie obok debiutantów można oglądać prace artystów o międzynarodowym uznaniu. Sztuka wychodzi w przestrzeń miasta – prace artystów mówią bezpośrednio do odbiorcy. Jest to ogromnie ważne, ponieważ niewielki procent Polaków uczęszcza do tradycyjnych galerii i muzeów. W ramach festiwalu w przestrzeni Torunia prezentowane są prace artystów z całego świata, poruszające ważne, aktualne tematy. W tym roku na nośnikach, które zwykle wykorzystywane są do prezentacji reklam: bilbordach, citylightach i ekranach LED zaprezentowane zostaną dzieła, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy: „Pod presją. Jak być sobą we współczesnym opresyjnym świecie?”.

Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany, międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Do wystawy konkursowej wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez utalentowanych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat festiwalowego hasła. Tematy corocznych edycji festiwalu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Pod presją. Jak być sobą we współczesnym opresyjnym świecie?”. Na tegoroczny konkurs wpłynęło 1204 prac, przysłanych przez 643 artystów z 62 krajów świata. Organizatorzy otrzymali prace z Kuby, USA, Chin, Armenii, Libanu, Rosji, Ekwadoru, Francji, Kirgistanu, Iranu i wielu innych. Ogromne zainteresowanie artystów z całego świata konkursem, wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei imprezy oraz w przestrzeni publicznej – miejscu, które służy tu pogłębionej refleksji i komunikacji społecznej.

Konkursowe hasło można traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Żyjemy pod nieustanną presją: czasu, doskonałości, sukcesu, wyśrubowanych wymagań. Różne grupy nacisku – politycy, media, korporacje, fundamentaliści, radykałowie wywierają na nas presję. Nie tylko jednak oni – my sami również wywieramy na sobie presję. Wszechobecna presja i chaos sprzecznych komunikatów, które do nas docierają, potęgują nasz lęk. Narasta w nas presja wewnętrzna, która każe nam ciągle podnosić sobie poprzeczkę, pracować więcej i szybciej, żyć intensywniej. Presja nigdy nie ustaje – jesteśmy jej poddawani od urodzenia aż po grób. Jak w tej sytuacji być sobą? Cały przekaz reklamowy, którym jesteśmy bombardowani mówi nam: bądź sobą, a równocześnie bądź taki sam jak inni i wybierz ten i ten produkt. Czy można być sobą i równocześnie być takim samym jak inni? Co to znaczy byś sobą? Czy warto być sobą – jedyną, niepowtarzalną istotą ludzką? Jak tego dokonać we współczesnym, opresyjnym świecie?

Jury w składzie: Adam Niklewicz , Mark Titchner, Małgorzata Augustyniak, Joanna Górska wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach, usytuowanych na Pl. Rapackiego w Toruniu. Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt, którego autorami są: Aleksander Piątek i Monika Braksal z Polski i właśnie do nich powędruje Główna Nagroda Konkursu.

Nie tylko artyści mierzyli się z festiwalowym hasłem, do tworzenia będą mogli włączyć się również nasi widzowie – w ramach Art Moves Workshop odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz pojawi się specjalny, interaktywny bilbord, na którym odbiorcy będą mogli zapisywać własne odpowiedzi na temat „Najbardziej czuję się sobą wtedy, gdy…”

Joanna Górska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Górska (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach tegorocznej edycji festiwalu pokażemy prace 19 artystów z 7 państw: Aleksander Piątek, Monika Braksal, Agnieszka Popek-Banach, Kamil Banach, Celeste Fichter, Chong Veng (Eddie) Cheang, Mario Fuentes, Martin Roskom, Wenjie Huo, Zuzanna Banasińska, Lex Drewinski, Joanna Ejzler, Adam Niklewicz, Mark Titchner, Taber Calderon, Nicholas Knight, Alain Schibli, Joanna Górska, Rafał Góralski.

9. Międzynarodowy Festiwal Art Moves w Toruniu
Otwarcie 9 września 2016 roku, godz. 12.00
Pl. Rapackiego w Toruniu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR