• 2016-09-05

Nie tak poważna muzyka klasyczna

W dniach 10 i 11 września w Polkowicach odbędzie się 14. edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Errantia Musica. Znakomici wykonawcy, ciekawe aranżacje, różnorodny program – wszystko to w pięknych barokowych wnętrzach kościoła św. Michała Archanioła.

Bester Quartet, fot. Dorota Koperska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bester Quartet, fot. Dorota Koperska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rokrocznie organizatorom przyświeca myśl, aby zaprezentować muzykę klasyczną w przystępnej formie, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Dlatego też tak duży nacisk położono na różnorodność. W programie pojawią się koncerty organowe i gitarowe, ponadto będzie można usłyszeć instrumenty takie jak: harmonijki ustne, akordeon oraz obój. Artyści zaprezentują utwory z przełomu różnych epok i stylów: od Bacha i Straussa poprzez własne kompozycje, aż do Krzysztofa Klenczona i Paula Anki, a nawet tradycyjnych brzmień muzyki ludowej.

Festiwal otworzy występ Filipa Presseisena – młodego, niezwykle utalentowanego organisty-improwizatora. Po nim swoje autorskie przedsięwzięcie zaprezentuje wrocławski gitarzysta i kompozytor, autor muzyki filmowej oraz ilustracyjnej, twórca słuchowisk – Michał Zygmunt. Na zakończenie wieczoru wystąpi światowej sławy akordeonista – Jarosław Bester, który w zaskakujący sposób łączy doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami, a ponadto chętnie korzysta z improwizacji.

Drugi dzień polkowickich poszukiwań muzycznych rozpocznie się od koncertu prof. Romana Peruckiego. Ten wybitny organista przyjedzie z Gdańska, gdzie pełni funkcję dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz pierwszego organisty Archikatedry Oliwskiej. Następnie za sprawą tria harmonijkowego: Trio Animato w pięknych wnętrzach kościoła zabrzmią kompozycje Krzysztofa Klenczona, Paula Anki, Fryderyka Chopina czy Astora Piazzoli. Wydarzenie zakończy występ duetu – Michał Nagy zagra na gitarze, natomiast Arkadiusz Krupa zachwyci brzmieniem oboju.

To już 14. odsłona Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanego przez Polkowickie Centrum Animacji. Od 7 lat promują go plakaty autorstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza – wybitnego kompozytora i malarza, prekursora techniki „żel-artu”.

Oba koncertowe wieczory rozpoczynają się o godz. 18.00.

14. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Errantia Musica
10 i 11 września 2016 roku, godz. 18.00
Kościół św. Michała Archanioła Polkowice

Dodaj komentarz