• 2016-09-05

Nie tak poważna muzyka klasyczna

W dniach 10 i 11 września w Polkowicach odbędzie się 14. edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Errantia Musica. Znakomici wykonawcy, ciekawe aranżacje, różnorodny program – wszystko to w pięknych barokowych wnętrzach kościoła św. Michała Archanioła.

Bester Quartet, fot. Dorota Koperska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bester Quartet, fot. Dorota Koperska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rokrocznie organizatorom przyświeca myśl, aby zaprezentować muzykę klasyczną w przystępnej formie, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Dlatego też tak duży nacisk położono na różnorodność. W programie pojawią się koncerty organowe i gitarowe, ponadto będzie można usłyszeć instrumenty takie jak: harmonijki ustne, akordeon oraz obój. Artyści zaprezentują utwory z przełomu różnych epok i stylów: od Bacha i Straussa poprzez własne kompozycje, aż do Krzysztofa Klenczona i Paula Anki, a nawet tradycyjnych brzmień muzyki ludowej.

Festiwal otworzy występ Filipa Presseisena – młodego, niezwykle utalentowanego organisty-improwizatora. Po nim swoje autorskie przedsięwzięcie zaprezentuje wrocławski gitarzysta i kompozytor, autor muzyki filmowej oraz ilustracyjnej, twórca słuchowisk – Michał Zygmunt. Na zakończenie wieczoru wystąpi światowej sławy akordeonista – Jarosław Bester, który w zaskakujący sposób łączy doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami, a ponadto chętnie korzysta z improwizacji.

Drugi dzień polkowickich poszukiwań muzycznych rozpocznie się od koncertu prof. Romana Peruckiego. Ten wybitny organista przyjedzie z Gdańska, gdzie pełni funkcję dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz pierwszego organisty Archikatedry Oliwskiej. Następnie za sprawą tria harmonijkowego: Trio Animato w pięknych wnętrzach kościoła zabrzmią kompozycje Krzysztofa Klenczona, Paula Anki, Fryderyka Chopina czy Astora Piazzoli. Wydarzenie zakończy występ duetu – Michał Nagy zagra na gitarze, natomiast Arkadiusz Krupa zachwyci brzmieniem oboju.

To już 14. odsłona Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanego przez Polkowickie Centrum Animacji. Od 7 lat promują go plakaty autorstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza – wybitnego kompozytora i malarza, prekursora techniki „żel-artu”.

Oba koncertowe wieczory rozpoczynają się o godz. 18.00.

14. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Errantia Musica
10 i 11 września 2016 roku, godz. 18.00
Kościół św. Michała Archanioła Polkowice

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR