• 2016-09-03

Znamy już program Ars Independent 2016

Ars Independent, katowicki festiwal filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu, ogłosił pełny program tegorocznej odsłony. Od 27 września do 2 października, przez 6 festiwalowych dni, szukać będzie Czarnych Koni – tego, co niedostrzeżone, pominięte, marginalizowane.

 „Ars Independent Festival 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ars Independent Festival 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku w programie ponad 40 wydarzeń w ramach 11 sekcji. Zobaczymy 78 pełno- i krótkometrażowych filmów i animacji, a także 75 wideoklipów – w sumie 1756 minut materiału. Ponadto na interaktywnych wystawach czekać będzie 19 gier wideo, a wieczorami odbędzie się 6 koncertów i 6 afterów z DJ-ami.

Na otwarcie festiwalu, prosto z Los Angeles, przyleci do Katowic wschodzący mistrz potężnych basów i hipnotyzujących rytmów: M.O.O.N. Znany z przebojowej ścieżki dźwiękowej do mrocznego dyptyku Hotline Miami – nagrodzonego w ubiegłym roku na Ars Independent przez publiczność – wstrząśnie kinoteatrem Rialto porywającymi dźwiękami downtempo i retrowave. Także w Rialto pojawią się wieńczące festiwal Kopyta Zła – audiowizualny spektakl Joanny Szumacher i Pawła Cieślaka, sytuujący się na pograniczu tanecznego performansu, musicalu scenicznego i słuchowiska radiowego. Pokrętna elektroniczna muzyka i pozornie absurdalne teksty opowiedzą o Ferdynandzie i jego zionącym złem koniu, znanych z noweli Edgara Allana Poego Metzengerstein.

Obok znanych, międzynarodowych konkursów nowości: filmowych, animowanych i growych, pojawia się nowy. O tytuł Czarnego Konia powalczą w tym roku także najnowsze wideoklipy. Czyniąc kolejny istotny gest w stronę swojej publiczności, Ars Independent w tym roku oddaje decyzję o przyznaniu nagród festiwalowiczkom i festiwalowiczom, którzy w głosowaniach zadecydują o tym kto otrzyma Czarne Konie.

W kinie Światowid, wśród 6 nominowanych pełnometrażowych fabuł, oglądać będziemy m.in. polsko-meksykańską, surrealistyczną komedię Maquinaria Panamericana Joaquina del Paso, absolwenta łódzkiej filmówki. Konkurs animacji, którego seanse odbędą się w gmachu Katowice Miasto Ogrodów (KMO), to w tym roku popis twórców reprezentujących najróżniejsze estetyki i podejście do filmu animowanego dla dorosłych. W gronie 33 krótkometrażówek znajdziemy m.in. Olbrzyma, nową produkcję Marcina Podolca, jednego z najgłośniejszych polskich komiksiarzy i laureata Ars Independent 2015.O tytuł Czarnego Konia Gier Wideo ubiegać będzie się 6 tytułów wystawionych w KMO. Będzie można zagrać m.in. w zwariowany eksperyment Keep Talking & Nobody Explodes od Steel Crate Games, w którym w goglach wirtualnej rzeczywistości rozbrajamy bombę, a nasi znajomi doradzają nam mając na podorędziu zwodniczą instrukcję. W KMO rozegra się także nowy konkurs wideoklipów. Wystartują w nim 24 wideoklipy, m.in. Doing it to Death The Kills w reż. Wendy Morgan, której Going On dla Gnarls Barkley znalazło się na liście 30 wideoklipów wszechczasów Magazynu Time.

Ponadto w KMO zobaczymy: wybór animacji z krajów Wyszehradu, historyczne Przygody księcia Ahmeda z 1926 roku z muzyką projektu Lód 9 wykonywaną na żywo, współczesne animowane i interaktywne horrory, najciekawsze etiudy studenckie z katowickiej filmówki oraz polskie gry niezależne, wystawione w galerii sztuki.

W festiwalowym klubie Drzwi Zwane Koniem czekać  będą: dokumenty i filmy muzyczne z 3 stron świata, nieformalna historia polskiego teledysku, wideoklipowa pop-awangarda, niepokojące teledyski grozy, koncerty – od zimnofalowego rocka, przez praski postrave, po berlińską wegańską elektronikę – a także nocne aftery z DJ-ami. Oprócz tego, na chwilę wybierzemy się do Kina Rhino w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, by zobaczyć animowane krótkie metraże ze słynnej praskiej FAMU, szkoły której wychowankami są m.in. Emir Kusturica, Agnieszka Holland czy Petr Zelenka.

Kiedy zaczynaliśmy szukać fajnych rzeczy na tegorocznego Arsa, nie spodziewaliśmy się, że w końcu będziemy mogli zaprosić Was na tak szalenie zróżnicowany festiwal. Niech kluczem do przeżycia nadchodzącej edycji będzie: nie nudzić się – komentuje Bartek Sołtysik, rzecznik medialny Ars Independent.

Spot Ars Independent Festival 2016, nakręcony eksperymentalnie w 360, we współpracy z katowickim reżyserem Maćkiem Gryzełko:


Ars Independent Festival 2016
Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów, Miasto Katowice
Od 27 września do 2 października 2016 roku
Katowice

Dodaj komentarz