• 2016-09-03

Głodne dziecko

24 września w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się premiera spektaklu Głodne dzieckow  reżyserii Judyty Berłowskiej. Porusza on temat anoreksji, mówi o jej przyczynach i sposobach radzenia sobie z chorobą. To historia dziewiętnastoletniej dziewczyny cierpiącej na zaburzenia odżywiania i będącej w trakcie terapii.

„Głodne dziecko” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Głodne dziecko” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia jest pobyt bohaterki w szpitalu psychiatrycznym, gdzie Katrin opowiada o swoim doświadczeniu.

Potrzeba kontrolowania swojego życia w konsekwencji doprowadza do zaburzeń w odżywianiu. Problem anoreksji to temat niezwykle aktualny we współczesnym świecie. Z reguły dotyczy on kobiet, które chcąc sprostać wymaganiom i oczekiwaniom innych, dążą do perfekcji. W spektaklu obecne są postaci matki i przyjaciółki. Pojawia się również wątek trudnych relacji między mężczyzną i kobietą. Związek rodziców głównej bohaterki –­ chłodny, pozbawiony miłości i zainteresowania – stanowi dla niej rodzaj negatywnego wzorca, od którego dziewczyna chciałaby uciec. Obsesja odchudzania rodzi się w momencie, gdy w jej życie wkracza chłopak, którego Katrin obdarza zainteresowaniem. Odchudzanie, pod pretekstem chęci bycia atrakcyjną, jest w istocie ucieczką przed własną fizycznością i seksualnością. Anoreksja staje się jej przyjaciółką – personifikowanie zaburzenia to częsty element tej choroby.

Spektakl Głodne dziecko to druga odsłona projektu teatralno­-edukacyjnego Teatr 13plus. Jego celem jest tworzenie spektakli teatralnych opartych na najnowszej światowej dramaturgii adresowanych do najczęściej zaniedbywanej grupy widzów – nastolatków w wieku 13­18 lat. Wierzymy, że teatr poważnie traktujący młodego widza może stać się dla niego wsparciem w drodze ku dorosłości. Projekt realizowany jest we współpracy z pedagogami, psychologami, trenerami, którzy zajmują się problemami nastolatków. Spotkania kończą się rozmową z zaproszonymi specjalistami, którzy odpowiadają na pytania młodzieży i omawiają problem poruszany w prezentowanej sztuce.

Judyta Berłowska | Głodne dziecko
24 września 2016 roku
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz