Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego w Lanckoronie

9 września ruszają XXIV Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego w Lanckoronie. Warsztatom, podczas których twórcy animacji będą doskonalić swoje umiejętności, towarzyszyć będą projekcje filmowe i wykłady zaproszonych gości.

Andreas Hykade, „Ring of Fire” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andreas Hykade, „Ring of Fire” (źródło: materiały prasowe organizatora)

To już 24. edycja Warsztatów, które trzy lata temu z Krakowa przeniosły się do Lanckorony. Malowniczy krajobraz, cisza i spokój, sprawiają, że miejsce to jest idealną przestrzenią do pracy artystycznej dla twórców. Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego kierowane są głównie do młodych artystów i studentów, przygotowujących się do startu zawodowego, opracowujących koncepcje filmów debiutanckich, uzupełniających swoje umiejętności lub realizujących fragmenty swoich animacji. Warsztaty są odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania twórców, przygotowujących się do profesjonalnej działalności w zakresie filmu animowanego. Stwarzają warunki do przygotowania i realizacji projektów oraz inicjują ich produkcję i dystrybucję.

Warsztatami od początku ich istnienia kieruje Jerzy Kucia – twórca filmów animowanych, laureat licznych międzynarodowych nagród i autor szeregu inicjatyw w tej dziedzinie. Dotychczas odbyły się już 23 edycje Warsztatów, w których wzięli udział uczestnicy z ponad stu krajów. Niejednokrotnie zresztą rosnące zainteresowanie Warsztatami i liczba chętnych znacznie przewyższała możliwości organizacyjne. Zakres działalności Warsztatów rozwinął się wraz z przeniesieniem ich do Lanckorony. Obecnie, równolegle do zajęć dla profesjonalistów, prowadzone są zajęcia dla dzieci. Najmłodsi mieszkańcy gminy Lanckorona i okolic uczą się, jak tworzyć filmy animowane różnymi technikami. Warsztaty kończą się pokazem krótkometrażowych filmów zrealizowanych przez dzieci.

Co roku Warsztatom towarzyszą też liczne pokazy filmowe i wykłady znamienitych gości – polskich i zagranicznych. W tym roku swoją obecnością zaszczycą: prof. Andreas Hykade, prof. Hubert Sielecki, prof. Marcin Giżycki, Agnieszka Taborska, Nadja Rademacher, Marek Serafiński i Andrzej Orzechowski.

9 września o godzinie 18.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Warsztatów, połączone z pokazem filmów animowanych wyprodukowanych przez Serafiński Studio, które skupia wokół siebie niezależnych twórców filmu animowanego, takich jak: Piotr Dumała, Małgorzata Bosek czy Ewa Borysewicz. Filmy zaprezentuje założyciel Studia, reżyser i producent Marek Serafiński.

10 września o godzinie 17.00 odbędzie się pokaz filmów animowanych i eksperymentalnych przygotowywany przez Huberta Sieleckiego. To twórca animacji, a także profesor Uniwersytetu Sztuk Stosowanych w Wiedniu oraz założyciel austriackiego organu Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (AISFA). W 2007 roku utworzył nagrodę Hubert Sielecki Prize, która przyznawana jest młodym, wyróżniającym się austriackim twórcom filmów eksperymentalnych i animowanych. Po pokazie, o godzinie 18.30, odbędzie się występ muzyczny Huberta Sieleckiego i Luise Buisman.

Podczas Warsztatów gościem będzie także Marcin Giżycki, krytyk filmowy i historyk animacji, twórca, a także wykładowca uczelni artystycznych w USA i Polsce. 11 września o godz. 17.00 zaprezentuje etiudy studenckie z Rhode Island School of Design.

Wykłady otwarte podczas Warsztatów poprowadzą także Nadja Rademacher z Niemieckiego Instytutu Filmu Animowanego (DIAF), która 12 września o godz. 18.00 opowie o zespołach animatorskich w Niemczech i Austrii oraz Agnieszka Taborska, pisarka i historyczka sztuki, która 13 września o godz. 18.00 wygłosi wykład pt. Roland Topor: rysunki, plakaty, filmy animowane.

Gościem specjalnym tej edycji Warsztatów będzie Andreas Hykade, twórca filmów animowanych, a także pedagog – dyrektor Instytutu Filmu Animowanego w Filmakademie Baden-Württemberg. Jest on reżyserem nagradzanych na całym świecie animacji, m.in. Ring of Fire, która zostanie zaprezentowana w Lanckoronie, zaś w kulturę popularną wpisał się jako twórca kultowych teledysków Gigi D’Agostino.

Andreas Hykade (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andreas Hykade (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty Filmu Animowanego skierowane są więc nie tylko do twórców filmu animowanego, ale także do wszystkich, którzy zainteresowani są tą dziedziną sztuki filmowej. To wyjątkowa okazja, by spotkać osobiście znanych i cenionych na całym świecie artystów, pedagogów i krytyków oraz zobaczyć filmy, których nie znajdziecie w kinach, ani w Internecie.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego, Eksperymentalnego i Video Studio A, a partnerami i sponsorami tej edycją są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Kraków, Deutsches Institut für Animationsfilm DIAF z Drezna oraz Gmina Lanckorona. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

XXIV Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego
Od 9 do 18 września 2016 roku
Gminny Ośrodek Kultury Lanckorona

Dodaj komentarz