Rzeźbienie (wirtualnych) Rzeczywistości

Trafostacja Sztuki w Szczecinie zaprasza na wernisaż drugiej wystawy prezentowanej w ramach cyklu Sculpting (Virtual) Realities – Ludological Stiana Korntveda Ruuda &AE 3 września o godzinie 19.00.

Stian Korntved Ruud i &AE, „Ludological” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stian Korntved Ruud i &AE, „Ludological” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Druga wystawa z cyklu Sculpting (Virtual) Realities (Rzeźbienie (wirtualnych) Rzeczywistości) prezentuje Ludological (2016), wspólne przedsięwzięcie Stiana Korntveda Ruuda &AE, norweskich artystów zamieszkałych w Berlinie i Oslo. Praca, nawiązująca swoim wyglądem do głębinowej infrastruktury przechowywania danych, przedstawia urządzenie, w którym algorytmy rywalizują ze sobą w grze. Punktem centralnym rzeźby jest zamontowany w urządzeniu pień drzewa, który, w zależności od wyniku gry, ulega zniekształceniu, a w efekcie końcowym – całkowitemu zniszczeniu. Zmieniający się, dwukolorowy wzór pikseli na monitorze wizualnie przypomina azjatycką grę planszową Go. Do niedawna stanowiła ona główne wyzwanie dla systemów sztucznej inteligencji (AI). Dopiero w ubiegłym roku AlphaGo, stworzony przez Google DeepMind, jako pierwszy program komputerowy pokonał zawodowego gracza Go na pełnej planszy (19x19cm). W marcu 2016 r. program wygrał z pochodzącym z Południowej Korei Lee Sedolem, najlepszym graczem na świecie. Było to wielkie wydarzenie medialne, postrzegane jako kamień milowy w badaniach nad sztuczną inteligencją. W przeciwieństwie do podstawowych systemów AI, które są w stanie wykonywać tylko jedno proste zadanie, zaawansowane urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję to maszyny posiadające świadomy umysł i czucie. Czy nastąpi zatem nowe „rozdanie”? Czy spełnienie się odwiecznego marzenia człowieka o stworzeniu swojego sztucznego odpowiednika jest w zasięgu ręki?

Współczesna, czwarta rewolucja przemysłowa, opierająca się na cyber-fizycznych systemach, hiper-optymalizacji, elastyczności, wydajności i zaawansowanych strategiach komunikacji między ludźmi, maszynami i produktami, pogłębia proces izolacji człowieka w jego środowisku. Ludological porusza te kwestie za pomocą częściowo zautomatyzowanej, czasowej rzeźby.

Artyści ujmują to w następujących słowach: „Przyzwyczajcie się do obojętności. Uczestnicy procesu będą postrzegać innych w kategoriach materii, której przeznaczenie można dowolnie zmieniać – w ograniczonej AI nie ma miejsca na empatię”– Stian Korntved Ruud – projektant, artysta i współzałożyciel norweskiego studia sztuki, rzemiosła i projektowania Kneip. Jego prace były wystawiane m.in. na Biennale Internationale Design Saint Etienne we Francji, w Collective w Nowym Jorku i Passionwege w Wiedniu. W 2015 r. jego projekt The Daily Spoon otrzymał nagrodę BKH Kunsthåndverkprisen, a niedawno studio Kneip zostało wyróżnione nagrodą Talents à la Carte Award przyznawaną przez Maison & Objet Paris.

&AE – kolektyw obejmujący szereg projektów artystycznych, zainicjowany przez artystę, programistę i technologa Simena Musaeusa, magistra sztuk pięknych, absolwenta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie (klasa Hito Steyerl i Olafura Eliassona). Jego prace prezentowane były w wielu międzynarodowych instytucjach, m.in.: Neue Nationalgalerie w Berlinie i Vitamin Space w GuangZhou (Chiny). Uczestnik licznych artystycznych projektów badawczych, m.in. Alius, który wykorzystuje algorytmy generatywne, uczenie maszynowe i dane rozproszone w poszukiwaniu rozwiązań alternatywnych do tekstu.

Stian Korntved Ruud i &AE, „Ludological” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stian Korntved Ruud i &AE, „Ludological” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludological, Stian Korntved Ruud i &AE
Kuratorka: Ursula Ströbele
Od 4 września do 16 października 2016 roku
Wernisaż 3 września 2016 roku, godz. 19.00
Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz