• 2016-09-02

Mesjasz Haendla

W piątek, 23 września w Kościele Jezusowym w Cieszynie rozpocznie się Inauguracja Festiwalu Viva il canto, podczas której będzie można usłyszeć oratorium Georga Friedricha Haendela Mesjasz.

Igor Dohovič (źródło: materiały prasowe organizatora)

Igor Dohovič (źródło: materiały prasowe organizatora)

25. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto w Cieszynie zainuguruje wykonanie oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla w wykonaniu Państwowej Orkiestry Kameralnej Slovak Sinfonietta Žilina, Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod kierownictwem Izabelli Zieleckiej-Panek, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod kierownictwem Tomasza Giedwiłło oraz solistów: Barbary Gutaj-Monowid – sopran, Marcjanny Myrlak – mezzosopran, Sylwestra Smulczyńskiego – tenor oraz pochodzącego z Cieszyna pierwszego stypendystę Miasta Cieszyna Pawła Konika – bas. Fragmenty Pisma Świętego zinterpretuje wybitny aktor teatralny i filmowy Jan Frycz. Dyrygował będzie Igor Dohovič.

Haendel skomponował Mesjasza w 1741 r. Utwór powstał zaledwie w kilka tygodni i był powitaniem z publicznością w Dublinie, gdzie udał się kompozytor zmęczony nieprzyjazną mu atmosferą w Anglii. Premiera oratorium odbyła się 13 kwietnia 1742 r. i już po pierwszym wykonaniu dzieło zostało uznane za jedną z najdoskonalszych kompozycji wszech czasów. „Brakuje słów, by wyrazić niezwykłą rozkosz, jaką sprawił on pełnemu podziwu tłumowi publiczności. Niezrównane, wspaniałe i tkliwe, do najwznioślejszych, najbardziej majestatycznych i poruszających słów, które sprzysięgły się, by porwać i oczarować serce i ucho” – pisał „Dublin Journal” (cytat za: chopin.edu.pl). Jej fragment: chór Hallelujah jest jednym z najczęściej wykonywanych i najbardziej znanych w dorobku Haendla.

Na treść oratorium składają się fragmenty Pisma Świętego – głównie tzw. księgi prorockie Starego Testamentu, ale również wersy z Nowego Testamentu. Libretto przygotował Charles Jennens, przyjaciel kompozytora i autor librett do wielu jego utworów.

Igor Dohovič | Mesjasz Haendla
23 wrzenia 2016 roku, godz. 18.00
Kościół Jezusowy w Cieszynie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR