Rzeźby Balansujące

Fundacja Art&Balance zaprasza na otwartą wystawę Rzeźb Balansujących Jerzego Jotki Kędziory na Kładce Ojca Bernatka w Krakowie. Wystawa Między wodą a niebem będzie otwarta od 8 września.

Jerzy Jotka Kędziora, „Rzeźby balansujące” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Jotka Kędziora, „Rzeźby balansujące” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenie ma charakter otwarty, adresowane zarówno do środowiska twórców i odbiorców sztuki, ale też do przypadkowego widza, pozwalając tym na swobodną interpretację i refleksję, przy obcowaniu z balansującymi w przestrzeni rzeźbami, na wietrze, nad nurtem rzeki, w tym zaskakującym miejscu, gdzie część, a może większość widzów znajdzie się zapewne przypadkowo.

Projekt krystalizował się od lat, wcześniejsze pomysły na takie wystawy dotyczyły Mostów Przyjaźni w Cieszynie i Strasburgu, Mostu Bruklińskiego, w hołdzie jego budowniczym, wiaduktów nieczynnej kolejki w nowojorskiej Chelsea, między kanałami Amsterdamu czy Wenecji. Między Wodą a Niebem ma pozwolić artyście rozpoznać, jakie jego niestandardowo sytuowane utwory, tworzą emocjonalne i przestrzenne relacje z ciekawym przybytkiem miasta i jego mieszkańcami i gośćmi. Jak zadziałają ustawione w określonej inżynierskiej infrastrukturze, oddalone od brzegów rzeki i wyniesione ponad jej bieg, jej lustro? Jak się sprawdzą gdy widz ma do nich bliski dostęp, krótki dystans i gdy razem z nimi jest wyniesiony w pewną atrakcyjną, chociaż nie w pełni stabilną przestrzeń?

W potocznym pojęciu most to najkrótsza, najprostsza przeprawa przez rzekę. W wypadkach szczególnych ta konstrukcja, wyjątkowa budowla może wzbudzać zgoła inne przemyślenia, emocje, refleksje i doznania. Inaczej rozkładają się one u zaangażowanych w jego urzeczywistnienie i utrzymanie konstruktorów i budowniczych, szczególnych użytkowników a inaczej u wojennych strategów, artystów, samobójców, zwyczajnych użytkowników chodzących po nim czy pływających pod jego przęsłami. Ale u większości z nas, szczególnie obdarzonych bogatszą wrażliwością, w wyjątkowym czasie czy okolicznościach, może stać się on miejscem szczególnym. To szansa dotarcia na drugi brzeg, do nowego innego świata, w wymarzone, w nieznane, a jeśli trakt naznaczony jest dziełami sztuki to te refleksje potęgują się, wzbudzają następne.

Dla Kędziory, którego sztuka nie jest pozbawiona pierwiastków narracyjnych i po części też jest sztuką drogi, Kładka jest miejscem niemal wymarzonym. Nie tylko forma jego dzieł ale i idee, oraz treści w nich zawarte powinny pobudzać do świeżych i bogatych refleksji. Zorganizowana na niej wystawa, przekształca pieszą Kładkę na ten czas w osobliwą galerię sztuki, a płynąca leniwie woda doda balansowym ruchom rzeźb dodatkowych walorów.

Jotka opisuje swoje prace: Rzeźby przeze mnie tworzone uosabiają odrealnione, choć towarzyszące wielu ludziom, marzenie przejścia po linie. Należy je jednak rozumieć w szerszym kontekście niejako pewne wyjątkowe uniesienie i znalezienie się w zupełnie innej rzeczywistości. Moje prace to jednocześnie próba uzyskania nowej perspektywy, zmieniającej nasz dotychczasowy punkt widzenia.

Jerzy Jotka Kędziora, „Rzeźby balansujące” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Jotka Kędziora, „Rzeźby balansujące” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorem pierwszej edycji wydarzenia Między Wodą a Niebem – ekspozycji Rzeźb Balansujących jest Fundacja Art&Balance, która powstała z inicjatywy Jerzego Kędziory. Celem Fundacji jest promocja sztuki współczesnej, konceptualnej, a przede wszystkim polskiej w kraju i na świecie. Jednym z ważnych dla nas celów jest wprowadzanie sztuki w przestrzeń miasta, przyrody, wyprowadzanie jej z ram muzeum i galerii, tak by stała się obecna w życiu wyrafinowanego, ale też przypadkowego widza.

Jerzy Jotka Kędziora – rzeźbiarz, malarz, pedagog. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie od samego początku stawał w opozycji do promowanych przez uczelnię kanonów artystycznych. Jego zamiłowanie do eksperymentu i rzeźb kinetycznych wyróżniło jego osobę na tle innych artystów sztuki postmodernistycznej, stawiając go tym samym w czołówce reprezentantów tamtego okresu.

Jerzy Jotka Kędziora, Między Wodą a Niebem
Organizator: Fundacja Art&Balance
Od 8 września do 12 grudnia 2016 roku
Wernisaż 8 września 2016 roku, godz. 19.00
Kładka Oj. Bernatka w Krakowie

Dodaj komentarz