• 2016-09-01

Nowy Świat

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne zaprasza na wystawę do Galerii Nierzeczywistej. 1 września odbędzie się otwarcie ekspozycji Nowy Świat, której autorem jest Krzysztof Zając – Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski.

Krzysztof Zając, „Nowy Świat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Zając, „Nowy Świat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

O wystawie pisze kurator wystawy Stanisława Zacharko-Łagowska:

To oczywiste, że realny świat, w którym żyjemy, ulega ciągłym przeobrażeniom. Raz szybciej, raz wolniej, ale nieustannie. W Polsce, po jej przystąpieniu do Unii Europejskiej, strumień funduszy z niej pozyskiwanych spowodował gwałtowne przyspieszenie, i na nieznaną dotąd skalę nasilił tempo zmian. Modernizacja i rozwój infrastruktury całego naszego Państwa idzie w parze z porządkowaniem, przebudową i rozbudową przestrzeni polskich miast. Lecz często jest to tempo zbyt szybkie dla ludzkiej zdolności adaptacji i umiejętności przystosowania się. Stąd podświadomy niepokój, uczucie zagubienia, a nawet zagrożenia, jakiego doznają ludzie (zwłaszcza starsi) zagubieni psychicznie, emocjonalnie, a nierzadko i fizycznie w kamienno-szklano-metalowych, nowoczesnych miejskich przestrzeniach. Ten właśnie rodzaj ludzkiej niepewności, skonfrontowanej z ich jeszcze nieoswojonym, nieprzytulnym, surowym i zimnym pięknem, jest tematem fotografii z cyklu Nowy świat, autorstwa znakomitego kieleckiego fotografika, Krzysztofa Zająca.

Większość prac z tej serii oparta jest na formalnym – i znaczeniowym, zderzeniu osamotnionej sylwetki pojedynczego człowieka z minimalistyczną estetyką fragmentów nowych założeń urbanistycznych, architektury budynków i ciągów komunikacyjnych. Pozbawione łatwej urody koloru, skupiają uwagę odbiorcy na czystości proporcji, geometrycznych rytmów i subtelnych struktur wydobytych ascetyczną gamą szarości.(…) Konsekwencja wielokrotnego powtarzania motywu konfrontacji samotnego człowieka z odhumanizowaną urbanistyczną przestrzenią sprawia, że treściowe przesłanie fotograficznej opowieści Krzysztofa Zająca staje się precyzyjne i czytelne.

Nowy świat jest również dokumentem: wszystkie zawarte w tym cyklu fotografie artysta wykonał w Kielcach. Zestawione obok siebie tworzą spójny, efektowny wizerunek prężnie rozwijającego się miasta. Pokazują, jak wiele się tu zmieniło i jak wielki wysiłek został wykonany, aby przekształcić je w funkcjonalny, bezpieczny, służący ludziom, nowoczesny miejski organizm. Dodatkowo tak wizualnie atrakcyjny, że stał się inspiracją dla tej doskonałej formalnie i wartościowej artystycznie prezentacji.

Krzysztof Zając – urodzony w 1962 roku w Kielcach. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, Wydział Budownictwa Lądowego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików leg. nr 1139 (Okręg Świętokrzyski), członek Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców i Fédération Internationale de I’Art Photographique. Jego prace eksponowane były na ponad 80 Międzynarodowych Salonach Fotograficznych w 29 krajach. Pięć wystaw indywidualnych i dziewiętnaście problemowych wystaw zbiorowych.

Krzysztof Zając, Nowy świat
Kurator: Stanisława Zacharko- Łagowska
Od 1 do 22 września 2016 roku
Wernisaż 1 września 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Nierzeczywistej w Rzeszowie

Dodaj komentarz