Nowy sezon w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska zaprasza na nowy sezon artystyczny! Na afiszu teatru pojawią się cztery premiery oraz wiele innych projektów artystycznych. Sezon 2016/2017  zainauguruje w dniu 18 września koncertem Per due donne, w którym będzie można usłyszeć Katarzynę Oleś-Blachę i Monikę Korybalską – laureatki Nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi (2014), przyznawanej w kategorii Mistrz i Uczeń. W repertuarze znajdą się cytaty z takich oper jak Wesele Figara W.A. Mozarta, Norma V. Belliniego czy Lakmé L. Delibesa. W przyszłości ów program zostanie wydany na płycie audio.

Katarzyna Oleś-Blacha i Monika Korybalska, fot. Archiwum Opery Krakowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Oleś-Blacha i Monika Korybalska, fot. Archiwum Opery Krakowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszą premierą nowego sezonu będzie spektakl baletowy Dwie Historie – jeden Taniec (29 i 30 października 2016 roku) do muzyki na żywo skomponowanej przez Piotra Orzechowskiego, jednego z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którego recital dyplomowy odbył się w Operze Krakowskiej, oraz Krzysztofa Ścierańskiego, kompozytora i gitarzysty basowego. Choreografię przygotowuje Jacek Tyski, tancerz i choreograf, solista Polskiego Baletu Narodowego, a kostiumy Anna Sekuła. Przedstawienie opowiada językiem tańca o losie nastolatków wchodzących w dorosłość oraz o ich problemach życia codziennego. Bohaterowie muszą zderzyć się z szeregiem podjętych przez siebie dobrych i mniej dobrych decyzji. Zatańczy Balet Opery Krakowskiej.

2 grudnia krakowski teatr zaprasza na premierę opery Don Pasquale G. Donizettiego. Spektakl wyreżyseruje Jerzy Stuhr i będzie to pierwsza realizacja operowa wybitnego twórcy. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, scenografię przygotowuje Alicja Kokosińska, a kostiumy Maria Balcerek. Kolejne przedstawienia odbędą się 3, 4 i 6 grudnia 2016. W partii Doktora Malatesty usłyszymy Mariusza Kwietnia, światowej sławy barytona, gwiazdę Metropolitan Opera w Nowym Jorku i ulubieńca krakowskiej publiczności. W obsadzie ponadto m.in.: Dariusz Machej, Grzegorz Szostak (Don Pasquale), Mariusz Godlewski (Malatesta), Andrzej Lampert, Sang Jun Lee, Adam Sobierajski (Ernesto), Aleksandra Flood, Anna Wolfinger, Karolina Wieczorek (Norina).

W lutym 2017 Opera Krakowska zaprasza na premierę operetki Hrabina Marica I. Kálmána w reżyserii Pawła Piotrowskiego-Aigera, natomiast w czerwcu 2017 na Opowieści Hoffmanna J. Offenbacha w reżyserii Michała Znanieckiego. Tradycyjnie, wspólnie z widzami, teatr przywita Nowy Rok i będzie bawić się na koncertach karnawałowych, które stały się nieodłącznym punktem w repertuarze Opery Krakowskiej. Sezon artystyczny zakończy XXI Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

W repertuarze teatru pojawią się także, jak co roku, spektakle i projekty edukacyjne dla dzieci. Będą to: Profesor Wiolinek – przedstawienie edukacyjne, którego twórcą i pomysłodawcą jest Paweł Wójtowicz, spektakl rodzinny Muzyka i magia Andrzeja Zaryckiego i Wojciecha Graniczewskiego, Opera b/o czy Spotkania w operze. Poranki, cieszące się ogromną sympatią wśród najmłodszych widzów. W nowym sezonie artystycznym kontynuowane będą spotkania Operowy podwieczorek i Muzyką namaluj swój świat, realizowane w ramach projektu Bon Kultury.

Per due donne | Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska
18 września 2016 roku
Opera Krakowska

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR