Nowy sezon w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska zaprasza na nowy sezon artystyczny! Na afiszu teatru pojawią się cztery premiery oraz wiele innych projektów artystycznych. Sezon 2016/2017  zainauguruje w dniu 18 września koncertem Per due donne, w którym będzie można usłyszeć Katarzynę Oleś-Blachę i Monikę Korybalską – laureatki Nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi (2014), przyznawanej w kategorii Mistrz i Uczeń. W repertuarze znajdą się cytaty z takich oper jak Wesele Figara W.A. Mozarta, Norma V. Belliniego czy Lakmé L. Delibesa. W przyszłości ów program zostanie wydany na płycie audio.

Katarzyna Oleś-Blacha i Monika Korybalska, fot. Archiwum Opery Krakowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Oleś-Blacha i Monika Korybalska, fot. Archiwum Opery Krakowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszą premierą nowego sezonu będzie spektakl baletowy Dwie Historie – jeden Taniec (29 i 30 października 2016 roku) do muzyki na żywo skomponowanej przez Piotra Orzechowskiego, jednego z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którego recital dyplomowy odbył się w Operze Krakowskiej, oraz Krzysztofa Ścierańskiego, kompozytora i gitarzysty basowego. Choreografię przygotowuje Jacek Tyski, tancerz i choreograf, solista Polskiego Baletu Narodowego, a kostiumy Anna Sekuła. Przedstawienie opowiada językiem tańca o losie nastolatków wchodzących w dorosłość oraz o ich problemach życia codziennego. Bohaterowie muszą zderzyć się z szeregiem podjętych przez siebie dobrych i mniej dobrych decyzji. Zatańczy Balet Opery Krakowskiej.

2 grudnia krakowski teatr zaprasza na premierę opery Don Pasquale G. Donizettiego. Spektakl wyreżyseruje Jerzy Stuhr i będzie to pierwsza realizacja operowa wybitnego twórcy. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, scenografię przygotowuje Alicja Kokosińska, a kostiumy Maria Balcerek. Kolejne przedstawienia odbędą się 3, 4 i 6 grudnia 2016. W partii Doktora Malatesty usłyszymy Mariusza Kwietnia, światowej sławy barytona, gwiazdę Metropolitan Opera w Nowym Jorku i ulubieńca krakowskiej publiczności. W obsadzie ponadto m.in.: Dariusz Machej, Grzegorz Szostak (Don Pasquale), Mariusz Godlewski (Malatesta), Andrzej Lampert, Sang Jun Lee, Adam Sobierajski (Ernesto), Aleksandra Flood, Anna Wolfinger, Karolina Wieczorek (Norina).

W lutym 2017 Opera Krakowska zaprasza na premierę operetki Hrabina Marica I. Kálmána w reżyserii Pawła Piotrowskiego-Aigera, natomiast w czerwcu 2017 na Opowieści Hoffmanna J. Offenbacha w reżyserii Michała Znanieckiego. Tradycyjnie, wspólnie z widzami, teatr przywita Nowy Rok i będzie bawić się na koncertach karnawałowych, które stały się nieodłącznym punktem w repertuarze Opery Krakowskiej. Sezon artystyczny zakończy XXI Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

W repertuarze teatru pojawią się także, jak co roku, spektakle i projekty edukacyjne dla dzieci. Będą to: Profesor Wiolinek – przedstawienie edukacyjne, którego twórcą i pomysłodawcą jest Paweł Wójtowicz, spektakl rodzinny Muzyka i magia Andrzeja Zaryckiego i Wojciecha Graniczewskiego, Opera b/o czy Spotkania w operze. Poranki, cieszące się ogromną sympatią wśród najmłodszych widzów. W nowym sezonie artystycznym kontynuowane będą spotkania Operowy podwieczorek i Muzyką namaluj swój świat, realizowane w ramach projektu Bon Kultury.

Per due donne | Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska
18 września 2016 roku
Opera Krakowska

Dodaj komentarz