Dwubiegunowo

2 września w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Dwubiegunowo Jacka Malinowskiego.

Jacek Malinowski, „Nosferatu – Dyktator lęku”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Malinowski, „Nosferatu – Dyktator lęku”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Dwubiegunowo to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Jacka Malinowskiego w Zachęcie. Pokazuje wybór z filmografii artysty, który od 2000 roku realizuje filmy w formule fałszywego dokumentu. Przez kilkanaście lat Malinowski wypracował własną, rozpoznawalną stylistykę paradokumentalną, która jest ważnym elementem jego autorskiego „charakteru pisma”. Jednocześnie wystawa ukazuje coraz głębsze zanurzenie twórcy w kinie gatunków traktowanym przez niego jako pole eksperymentu oraz poszukiwań formalnych w obrębie medium filmowego. Tytuł ekspozycji w przewrotny sposób oddaje podwójność obecną w artystycznej działalności Malinowskiego eksplorującej granice między kreacją i rzeczywistością, fabułą i dokumentem.

Wychodząc od teorii kino-oka Dżigi Wiertowa, która zakładała, że „oko” kamery jest obiektywnym i nieomylnym źródłem poznania rzeczywistości, wystawa stawia pytania o granice prawdy i fikcji w medium filmowym, o wpływ wybranej przez reżysera formy na odbiór jego dzieła, w końcu o „czytanie” gatunkowej formuły przez widzów. Punktem wyjścia dla jej narracji jest powstała w latach 2000–2008 trylogia HalfAWoman (Półkobieta), która do dziś — mimo wzrastającej w kinie od lat 90. popularności mockumentu — budzi konsternację części publiczności wierzącej w prawdziwość przedstawionej przez Jacka Malinowskiego historii. W kolejnych prezentowanych filmach artysta bawi się formułą fałszywego dokumentu: w Celebracji Erwina Koloczka z przymrużeniem oka ukazuje „celebrytyzację” współczesnej kultury, a w 2039 tworzy wizję świata przyszłości, odwołując się dowcipnie do kina science fiction. Ostatnia z prac, Nosferatu — Dyktator lęku, to instalacja filmowa zainspirowana klasycznymi horrorami F.W. Murnaua (1922) i Wernera Herzoga (1979), która pokazuje autorskie podejście Malinowskiego do remake’u.

Integralną część wystawy stanowi program towarzyszący umieszczający prace Jacka Malinowskiego w szerszym kinematograficznym kontekście. W jego ramach odbędzie się w Zachęcie premiera najnowszego filmu artysty zatytułowanego Plama, będącego grą z wątkami kina katastroficznego.

Jacek Malinowski, „HalfAWoman (Półkobieta)”, 2000 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Malinowski, „HalfAWoman (Półkobieta)”, 2000 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przy okazji wystawy wydana zostanie książka Jacek Malinowski. PółKobieta / HalfAWoman poświęcona trylogii filmowej z kolekcji Zachęty. Dwujęzyczna publikacja zawiera obszerną część ilustracyjną wzbogaconą o dialogi z filmów oraz dwa eseje analizujące trylogię Malinowskiego pod kątem filmoznawczym (Marta Miś) oraz filozoficznym (Andrzej Wajs). Filmy Jacka Malinowskiego są ciekawym przykładem fałszywych dokumentów (mockumentów) — formuły gatunkowej rzadko obecnej w polskim kinie.

Jacek Malinowski, Dwubiegunowo
Kuratorka: Marta Miś
Od 3 września do 16 października 2016 roku
Wernisaż 2 września 2016 roku, godz. 19.00
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie

Dodaj komentarz