Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2016

W dniach 8–11 września w Muzeum Miasta Gdyni odbędą się Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2016. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy w sobotę, 10 września, podczas uroczystej Gali. W kolejnym dniu nagrodzeni spotkają się z publicznością. Tegorocznemu finałowi NLG towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, w tym premiera 27. numeru „Kwartalnika Artystycznego Bliza” poświęconego Nagrodzie z udziałem m.in. Pawła Huellego i Agaty Bielik-Robson, koncert Macieja Fortuny Szymborska, ruszy też Czytelnia Dworcowa, a aktorzy poproszą pasażerów o Słowo do kontroli.

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2016 (źródło: mat. pras. organizatora)

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2016 (źródło: mat. pras. organizatora)

Dni NLG otworzą spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. W czwartek 8 września o godz. 17.30 Grzegorz Olszański porozmawia z autorami esejów: Lidią Kośką, Michałem Książkiem, Renatą Lis, Michałem Pawłem Markowskim i Piotrem Pazińskim. O godz. 19.00 Maciej Jakubowiak przeprowadzi wywiady z poetkami i poetami: Kacprem Bartczakiem, Marią Bigoszewską, Hanną Janczak, Barbarą Klicką i Tadeuszem Pióro. Tego samego dnia o godz. 20.30 odbędzie się premiera 27. numeru „Kwartalnika Artystycznego Bliza” poświęconego 10-leciu Nagrody. Na spotkaniu inauguracyjnym gośćmi redaktora naczelnego Pawła Huellego będą przewodnicząca kapituły NLG Agata Bielik-Robson oraz prof. Małgorzata Książek-Czermińska.

W piątek 9 września o godz. 17.30 Michał Sowiński rozmawiać będzie z nominowanymi w kategorii proza: Weroniką Murek, Andrzejem Muszyńskim, Łukaszem Orbitowskim, Maciejem Płazą i Dominiką Słowik. Piątkowy wieczór będzie należał także do tłumaczy. O godz. 19.00 Tomasz Swoboda zaprosi na spotkanie z nominowanymi w kategorii przekład na język polski: Jackiem Giszczakiem, Jolantą Kozak, Robertem Papieskim, Agnieszką Pokojską i Anną Wasilewską. Wieczór zakończy się w Teatrze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni koncertem multimedialnym Macieja Fortuny pt. Szymborska.

Projekt „Szymborska” w oryginalny sposób prezentuje wiersze Wisławy Szymborskiej w opracowaniu na taśmę (głos), trąbkę, perkusję oraz elektroniczne urządzenia przetwarzania dźwięku. Głównym założeniem projektu jest komunikatywne połączenie poezji, muzyki, sztuk wizualnych oraz wideo, a odbiorcami są głównie przedstawiciele młodego pokolenia. Wizualizacje bazują na materiałach wideo ukazujących Wisławę Szymborską czytającą swoje wiersze oraz nieznanych szerszej publiczności kolażach noblistki poddanych modyfikacjom i animacji.

Laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy w sobotę, 10 września. Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 18.00 w Teatrze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (wejście dla gości z zaproszeniami). O godzinie 22.00 na antenie TVP Kultura widzowie będą mogli zobaczyć retransmisję gali.

Niedziela 11 września będzie dniem spotkań z laureatami we foyer Muzeum Miasta Gdyni. O godz. 14.00 Grzegorz Olszański porozmawia z laureatem w kategorii eseistyka. O godz. 15.00 Maciej Jakubowiak przybliży sylwetkę laureata w kategorii poezja. O 16.00 Michał Sowiński rozmawiał będzie z uhonorowanym przez Kapitułę prozaikiem. O godz. 17.00 Tomasz Swoboda zaprosi na spotkanie z laureatem wyłonionym spośród nominowanych tłumaczy.

Tegorocznemu finałowi Nagrody Literackiej Gdynia towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje rozgrywane w przestrzeni miejskiej. W czwartek 8 września miejscem wydarzeń literackich stanie się Dworzec Główny PKP w Gdyni, w którym ruszy specjalna Czytelnia Dworcowa (otwarta także w kolejne dni). Dodatkowo na wybranych liniach, w autobusach i trolejbusach ZKM Gdynia, aktorzy wyrecytują fragmenty nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia utworów w ramach akcji Słowo do kontroli. W wybranych lokalnych kawiarniach dostępne będą książki NLG oraz specjalne menu inspirowane literaturą.

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2016
Od 8 do 11 września 2016 roku
Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz