• 2016-08-31

Andrzej Wajda 40/90

1 września przed kinem Iluzjon w Warszawie zostanie otwarta wystawa plenerowa Andrzej Wajda 40/90. Będzie można obejrzeć filmy Lotna i Kronika wypadków miłosnych, a po projekcji odbędzie się spotkanie z Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz.

„Andrzej Wajda 40/90” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Andrzej Wajda 40/90” (źródło: materiały prasowe organizatora)

6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat; zrealizował jak dotychczas 40 filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: 40/90. Wystawa prezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od Pokolenia – debiutu z 1954 roku aż do Powidoków – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim, który zostanie po raz pierwszy pokazany podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Na planszach wystawy oprócz fotosów, werków i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów.

Wystawa zostanie otwarta 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dlatego też pokazane zostaną filmy związane z tą datą. Akcja Kroniki wypadków miłosnych rozgrywa się w przeddzień wybuchu wojny. Kończy się właśnie 1 września. W ostatniej scenie słychać wycie syren i eksplozje pierwszych bomb. Akcja Lotnej toczy się zaledwie kilka tygodni później, w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Jej bohaterami są dowódcy szwadronu kawalerii. Jednym filmem Wajda chciał powrócić do na zawsze utraconego „kraju lat dziecinnych”, drugim „pożegnać piękną narodową tradycję”.

Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami – przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Muzeum Kinematografii w Łodzi. Szczegółowy program na stronie organizatora.

Andrzej Wajda 40/90
Organizator: Filmoteka Narodowa
1 września 2016 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz