Sztuka w przestrzeni publicznej

W dniach do 5 do 8 września w Kielcach odbędzie się ósma edycja wydarzenia Sztuka w przestrzeni publicznej. Artystycznym gospodarzem jest w tym roku Paweł Althamer. Do udziału zaprosił blisko dwudziestu przyjaciół artystów, których poznał na różnych etapach swojej drogi twórczej. Po latach znów spotkają się przy wspólnym projekcie zatytułowanym Nomada.

Paweł Althamer, „Łódź i skafander”, Zachęta Galeria Narodowa w Warszawie (źródło: creative commons)

Paweł Althamer, „Łódź i skafander”, Zachęta Galeria Narodowa w Warszawie (źródło: creative commons)

Punktem wyjścia Nomady jest los opuszczonej żydowskiej bożnicy, która – od lat nieużywana – niszczała w Kielcach przy ulicy Słowackiego. W 2014 roku teren, na którym stała, kupił Tomasz Tworek, założyciel Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki, i zadbał o lepszą przyszłość obiektu. Dom modlitwy znalazł nowe miejsce przy cmentarzu żydowskim w Kielcach. Wiernie odrestaurowany na podstawie oryginalnych, zachowanych fragmentów konstrukcyjnych i dekoracyjnych odzyska także swoje przeznaczenie modlitewne dzięki współpracy z jedną z żydowskich wspólnot religijnych. Wkrótce miejsce to wzbogaci się również o dodatkowy budynek gościnny – dom pielgrzyma, gotowy przyjąć gości z Polski i ze świata.

Historia cichego popadania w zapomnienie kieleckiej bożnicy, jej przenosin oraz renowacji, zainspirowała Pawła Althamera do opracowania programu merytorycznego Nomady wokół tematów pamięci, wędrówki i wspólnoty.

Najbardziej rzeczywistą więzią, wobec masy więzi pozornych, jest przyjaźń. Trwa mimo upływu czasu, mimo odległości. Ma moc sprawczą – tworzy nowe, najtrwalsze wspólnoty. Dlatego do Kielc zaprosiłem swoich przyjaciół, by relacje trwające od lat przekuć coś wspólnego i namacalnego – mówi Paweł Althamer.

Między 5 a 8 września Althamer wraz z zaproszonymi przez siebie przyjaciółmi będą tworzyć premierowe prace w nowej lokalizacji budynku przy ulicy Bocznej 15. Mówią o sobie „nomadzi”, bo poznali się przed laty przy wspólnych projektach a potem rozjechali się po świecie. Żyją i pracują w Anglii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie, w USA i różnych częściach Polski.

Nomada jest dla nich okazją, by raz jeszcze spotkać się w jednym miejscu przy wspólnym projekcie. Wszystkie działania artystyczne w ramach Nomady mają charakter otwarty i będą dostępne dla publiczności przez cały czas trwania imprezy.

Paweł Althamer przygotuje rzeźby z pni drzew, które rosły obok bożnicy w jej poprzednim miejscu. Artur Żmijewski będzie pisał Torę na dwóch trzydziestosześciometrowych zwojach. Joanna Rajkowska wróci do tematu palmy, nawiązując do warszawskiej realizacji Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich. Aga Szreder podejmie temat uchodźczyń w kontekście babińca – oryginalnej części budynku przeznaczonej wyłącznie dla kobiet, z wydzieloną przestrzenią i osobnym wejściem. Michał Slezkin zmierzy się z tematem wędrówki i wygnania w przygotowanej podczas projektu instalacji artystycznej. Joanna Świerczyńska nawiąże do święta Sukkot, upamiętniającego mieszkanie w szałasach i namiotach podczas ucieczki Izraelitów z Egiptu. Nowe prace przygotują też Brian Fernandes Halloran, Jim Costanzo, Marek Cecuła, Yevgen Samborski i Rafał Żwirek. Nie zabraknie również części muzycznej dzięki kolaboracji legend polskiej sceny niezależnej: Roberta Brylewskiego i Włodzimierza Kiniorskiego z nowojorskim muzykiem – Jacobem Cohenem.

Swoje miejsce w programie Nomady mają także otwarte warsztaty: Maya Gordon, artystka, bohaterka filmu Joanny Rajkowskiej Maja Gordon jedzie do Chorzowa, pokaże jak robi się żydowską macę. Krzysztof Visconti, artysta i dziennikarz, poprowadzi teoretyczno-praktyczne zajęcia z realizacji krótkich form dokumentalnych ogólnodostępnym sprzętem (aparat fotograficzny, smartfon).

Wydarzenie ma charakter otwarty, wszystkie obiekty powstawać będą na oczach publiczności. Gotowe prace zostaną zaprezentowane 8 września. Swoją obecność potwierdzili także rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie – Robert Manowski, uzdrowicielka Magdalena Materna oraz Anda Rottenberg.

Nomada. Sztuka w przestrzeni publicznej
Artyści: Paweł Althamer, Robert Brylewski, Marek Cecuła, Jacob Cohen, Jim Costanzo aka Aaron Burr – Society, Maya Gordon, Brian Fernandes Halloran, Włodek Kiniorski, Robert Manowski, Magda Materna, Joanna Rajkowska, Anda Rottenberg, Yevgen Samborski, Michal Slezkin, Aga Szreder, Joanna Świerczyńska, Krzysztof Visconti, Artur Żmijewski, Rafał Żwirek
Organizator: Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki
Od 5 do 8 września 2016 roku
Kielce

Dodaj komentarz