Summer Jam 2016

Summer Jam jest trwającym 10 dni plenerowym spotkaniem artystów i teoretyków, odbywającym się w ABC Gallery w sierpniu każdego roku.

„Summer Jam 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Summer Jam 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wymiernym rezultatem każdej edycji Summer Jam są realizowane w jej trakcie prace, dokumentacja spotkania w formie katalogu oraz podsumowujące wystawy pokazywane zarówno w Poznaniu (ABC Gallery), jak i w innych ośrodkach wystawienniczych (Galeria Wieża Ciśnień w Koninie, Galeria Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie).

Od 2015 roku formuła Summer Jam została rozszerzona o aspekt teoretyczny, przyjmując charakter niewielkiego sympozjum. Dla każdej kolejnej edycji spotkania formułowany jest nowy temat definiujący problematykę wokół której koncentrują się działania zaproszonych artystów oraz wykłady i dyskusje przygotowywane przez specjalistów/teoretyków różnych dziedzin. Poza realizacją prac uczestnicy prezentują dokumentację swoich dotychczasowych działań, ze szczególnym uwzględnieniem prac odnoszących się do tematu sympozjum, co często także staje się zarzewiem dyskusji.

Bezcennym efektem sympozjów jest niewątpliwie spotkanie, wymiana poglądów i wspólna praca twórców i teoretyków z różnych środowisk akademickich i artystycznych. Formuła spotkań, jakimi są plenery potocznie uważana jest za nieco przestarzałą i obecnie, w czasach szybkiej i łatwej wymiany informacji, niepotrzebną. Warto jednak pamiętać, że praca zarówno artysty, jak i naukowca nacechowana jest znacznym stopniu wyalienowaniem, wymaga bowiem długich godzin samotnego skupienia w zaciszu pracowni czy biblioteki. Wbrew pozorom środowisko akademickie, często skoncentrowane na kwestiach dydaktycznych i administracyjnych, często nie gwarantuje żywej i swobodnej wymiany idei i doświadczeń.

Summer Jam 2016
Artyści: Marta Antoniak, Andrzej Bednarczyk, Bogusław Bachorczyk, Beata Ewa Białecka, Iwona Demko, Katarzyna Jankowiak-Gumna, Piotr Korzeniowski, Anna Królikiewicz, Natalia LL, Wojciech Leder, Marek Sobczyk, Paweł Susid, Sławomir Toman
Wernisaż 30 sierpnia 2016 roku, godz. 19.00
ABC Gallery w Poznaniu

Dodaj komentarz