• 2016-08-30

Śmierć w Sarajewie

7 października do polskich kin wchodzi film nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – Śmierć w Sarajewie w reżyserii Danisa Tanović’a.

 „Śmierć w Sarajewie”, reż. Danis Tanović (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Śmierć w Sarajewie”, reż. Danis Tanović (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Susan Sontag miała rację: XX wiek zaczął się na Bałkanach i na Bałkanach skończył” – przypomina w filmie Danisa Tanovicia Śmierć w Sarajewie jeden z historyków. Jest rok 2014, w setną rocznicę zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie szykowane są telewizyjne programy, luksusowy hotel czeka na unijnych oficjeli. W jednym z pokoi obserwowany przez kamery monitoringu, grający sam siebie Jacques Weber ćwiczy – podobnie jak w sztuce Hotel Europa Bernarda-Henriego Lévy’ego, która była dla Tanovicia inspiracją – swój monodram o przeszłości i teraźniejszości.

Nie da się ich w Śmierci w Sarajewie rozdzielić. U Tanovicia na dachu toczy się ostra batalia o historię. Przed kamerami telewizji zjawia się nawet Gavrilo Princip, potomek słynnego zamachowcy sprzed stu lat: ma broń i mnóstwo argumentów, by bronić Serbów i oskarżać Bośniaków. Kilka pięter niżej swoją rewoltę szykują nieopłacani od dwóch miesięcy pracownicy – podczas wieczornej uroczystości chcą ogłosić strajk. Dyrektor hotelu nie zamierza do tego dopuścić.

Paweł T. Felis

Śmierć w Sarajewie, reż. Danis Tanović
Dystrybutor: Bomba Film
W kinach od 7 października 2016 roku

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR