Jak współtworzyć lepsze miasta?

BarStudio w Warszawie zaprasza 5 września na wykład Gila Peñalosy – gwiazdy zrównoważonej mobilności. Przyjdź posłuchać międzynarodowego autorytetu w obszarze szczęśliwych, zdrowych i demokratycznych przestrzeni miejskich.

Gil Peñalosa, „Uliczna demokracja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gil Peñalosa, „Uliczna demokracja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Peñalosa opowie, jak miasta na całym świecie inwestują w transport publiczny, drogi rowerowe i przestrzenie ruchu pieszego. Przedstawi nowy globalny trend projektowania przestrzeni miejskich przyjaznych wszystkim użytkownikom, a nie tylko kierowcom samochodów. Pokaże, dlaczego codzienne decyzje o sposobie dojeżdżania do pracy, szkoły i znajomych mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, szczęścia i budżetu.

Wykład Uliczna demokracja jest częścią serii wydarzeń w ramach wizyty Gila Peñalosy w Warszawie.

Gil Peñalosa – jest założycielem i prezesem zarządu międzynarodowej organizacji non-profit Miasta 8-80 (8-80 Cities). Wierzy, że tworząc miasta przyjazne ośmio- i osiemdziesięciolatkom, rozwijamy miejsca przyjazne wszystkim ich użytkownikom. Jako międzynarodowy ekspert od zrównoważonej mobilności i rozwoju przestrzeni publicznych oraz zdrowych i szczęśliwych miast, współpracował z ponad 200 ośrodkami w różnych częściach świata, gdy decydowały się na inwestycje w zrównoważone i zdrowe przestrzenie publiczne oraz modele transportu. Jest ekspertem doradzającym, jak tworzyć przestrzenie atrakcyjne dla ludzi niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Współpracuje m.in. z duńską firmą Gehl Architects w charakterze specjalisty ds. mobilności miejskiej i zaangażowania obywatelskiego.

W latach 1998–2001 był dyrektorem wydziału parków, sportu i rekreacji miasta Bogota w Kolumbii – współtwórcą słynnej bogotańskiej rewolucji miejskiej. Jedną z jego pierwszych realizacji był plan transformacji parków w Bogocie, gdzie nadzorował projektowanie i rozwój ponad 200 parków, w tym Simon Bolivar – terenu o powierzchni 113 hektarów położonego w samym sercu miasta.

Jest prezesem World Urban Parks i promotorem legendarnych Ciclovii/Open Streets – cyklicznych świąt ulic pełnych życia społecznego, w ramach których główne arterie zamykane są dla ruchu i udostępniane różnym formom rekreacji. Dzięki niemu w Bogocie każdej niedzieli ponad 121 kilometrów ulic zamykane jest dla ruchu samochodowego, a otwierane dla mieszkańców, którzy mogą swobodnie po nich spacerować, biegać, jeździć na rolkach lub na rowerze, ćwiczyć i tańczyć. Dziś projekt ten należy do klasycznych i wzorcowych rozwiązań promujących zdrowe przestrzenie publiczne, kopiowanym w wielu miastach na świecie.

Gil Peñalosa, Uliczna demokracja. Jak współtworzyć lepsze miasta?
Organizatorzy: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Magazyn Miasta, Res Publica Nowa
5 września 2016 roku, godz. 17.30
BarStudio w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR