Dlaczego zabiłam najlepszą przyjaciółkę

2 października ukaże się kolejna powieść wydawnictwa Książkowe KlimatyDlaczego zabiłam najlepszą przyjaciółkę Amandy Michalopoulu.

Amanda Michalopoulu, „Dlaczego zabiłam najlepszą przyjaciółkę” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Amanda Michalopoulu, „Dlaczego zabiłam najlepszą przyjaciółkę” (źródło: mat. pras. wydawcy)

Ateny, lata 70. XX wieku. Dwie dziewięciolatki poznają się wkrótce po upadku Junty czarnych pułkowników. Anna jest córką inteligentów o lewicowych poglądach, którzy wyjechali do Paryża w obawie przed represjami. Maria wraz z konserwatywnymi rodzicami przyjechała z drugiej strony globu, ze skolonizowanej Afryki. Ich burzliwą przyjaźń przerywa drastyczne wydarzenie. Jak długo uda im się czerpać radość, bazując na wspomnieniach i nostalgii za minionymi czasami, kiedy spotkają się po latach?

Toksyczna przyjaźń przez 25 lat przeplata się z politycznym życiem, posyłając czytelnika w wyjątkową podróż do nie tak odległej greckiej rzeczywistości. Powieść Amandy Michalopoulou opowiada o Grecji po upadku reżimu, „dyktaturze” kobiecej przyjaźni, mrocznych obszarach ludzkiej duszy jak zazdrość czy odrzucenie, młodzieńczym buncie oraz relacjach, które prześladują nas przez całe życie.

Amanda Michalopoulou – urodziła się w Atenach, w październiku 1966 roku. Studiowała filologię francuską w Atenach oraz dziennikarstwo w Paryżu. Przez wiele lat publikowała artykuły w gazecie Kathimerini (19902008). Zadebiutowała w 1994 roku zbiorem opowiadań pt. Na zewnątrz życie jest kolorowe, za który otrzymała nagrodę od redakcji czasopisma Rewmata oraz Akademii Ateńskiej. Jej pierwsza powieść Kość życzeń zdobyła nagrodę czasopisma Diawazo. Autorka pisze również książki dla dzieci. Jej twórczość do tej pory została przetłumaczona na dziesięć języków.

Amanda Michalopoulu, Dlaczego zabiłam najlepszą przyjaciółkę
Przekład: Alicja Kotecka
Premiera: 2 października 2016 roku
Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Dodaj komentarz