Taniec na falach

BWA Galeria Sanocka zaprasza na wystawę malarstwa Grzegorza Tomczyka pt. Taniec na falach, której wernisaż odbył się 26 sierpnia.

Grzegorz Tomczyk, „Abyssumm Salvanicum IV” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Tomczyk, „Abyssumm Salvanicum IV” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zagadnienie destrukcji, przewrotnie pojmowanej jako akt kreacji to główna oś twórczości Grzegorza Tomczyka. Jako, że nic w materialnym świecie nie jest w stanie oprzeć się unicestwiającej sile czasu znaczenie zyskuje sama idea, którą artysta nasyca swoje obrazy. Jego malarstwo ujawnia celowe działania kojarzone dotychczas z niszczeniem, rozpadem, dezintegracją takie jak prucie, strzępienie, drapanie, cięcie, opalanie. Jest malarstwem destrukcji. Tam, gdzie osiąga ona swój kres uwypukla się pęknięcie, symboliczna granica, styk, mistyczne „pomiędzy”, za którym następuje kreacja i cały proces zatacza kolejne koło na zasadzie linearnej ciągłości.

Tekst: Aleksandra Nowicka

Grzegorz Tomczyk – urodził się w 1976 roku w Olsztynie. Studiował na Wydziale Artystycznym UMCS oraz na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku malarstwo. W czerwcu 2002 roku obronił dyplom magisterski pod kierunkiem prof. Mikołaja Dawidziuka z aneksem z sitodruku wykonanym pod kierunkiem prof. Andrzeja Smoczyńskiego. Od 2008 roku pracuje jako nauczyciel Rysunku i Malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie. Od chwili ukończenia studiów pozostaje aktywny zawodowo poruszając przede wszystkim temat destrukcji.

Grzegorz Tomczyk, Taniec na falach
Od 26 sierpnia do 23 września 2016 roku
BWA Galeria Sanocka

Dodaj komentarz