Animator on Tour

W dniach od 1 do 11 września organizatorzy Festiwalu Animator zapraszają na cykl siedmiu pokazów, podczas których widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy nagrodzone na 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Swoją trasę Animator rozpocznie w Gdyni w czwartek 1 września, a następnie odwiedzi: Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Kraków oraz Warszawę.

„Animator on Tour” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Animator on Tour” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pełne sale widzów, znakomici goście, spotkania, rozmowy i przede wszystkim filmy, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Animator to festiwal o wyjątkowej atmosferze: bez zadęcia i czerwonych dywanów, za to ze stale powiększającą się znakomitą publicznością i gronem artystów, którzy chętnie do Poznania wracają. Na zakończenie lata publiczność w sześciu miastach Polski będzie miała okazję poznać festiwal z bliska, gdyż organizatorzy przygotowując się do przyszłorocznego jubileuszu, postanowili animacją zarazić znacznie szersze grono widzów.

Chcemy mieszkańcom innych miast pokazać, jak wygląda nasz festiwal, a nie ma ku temu lepszej okazji niż poprzez prezentację nagrodzonych u nas filmów – mówi Joanna Stankiewicz, dyrektorka Festiwalu, i dodaje – Program Animator on Tour to najlepsi z najlepszych, czyli filmy, które zachwyciły naszych jurorów oraz spodobały się publiczności. W Poznaniu pofestiwalowe pokazy nagrodzonych filmów zawsze gromadziły komplet widzów, dlatego w tym roku, postanowiliśmy pójść krok dalej i pokazać Animatora w innych miastach.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największy poświęcony animacji w naszym kraju i jeden z większych w Europie. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. Dotychczas gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy światowej animacji, m.in. Zbigniew Rybczyński, Bracia Quay, John R. Dilworth, Emily Hubley, Igor Kowalow, Bady Minck, Bill Plympton, Mariola Brillowska, David Ehrlich, Yoram Gross, Gerald Potterton, Barry Purves, Paul Bush, Stanislav Sokolov. Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego oraz ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki.

Więcej szczegółów na stronie festiwalu.

Animator on Tour
9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
Od 1 do 11 września 2016 roku
Gdynia, Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Kraków, Warszawa

Dodaj komentarz