Moje Miasto Warszawa

Wraz z początkiem roku szkolnego, w sobotę 3 września, Stowarzyszenie Masław, „Tu było, tu stało” we współpracy z Domem Spotkań z Historią rozpoczyna trzecią już edycję rodzinnych warsztatów architektoniczno-varsavianistycznych „Moje Miasto Warszawa”.

„Moje Miasto Warszawa" (źródło: mat. pras. organizatora)

„Moje Miasto Warszawa" (źródło: mat. pras. organizatora)

Po raz kolejny młodzi uczestnicy będą budować, projektować i oczywiście poznawać miasto Warszawę. Tym razem, to dzielnica Śródmieście będzie głównym punktem odniesienia w czasie zajęć – to tu mieści się największa ilość zabytków i ważnych budynków stolicy. To w obrębie dzisiejszego Śródmieścia kilkaset lat temu kształtowała się Warszawa.

Celem warsztatów jest zapoznanie młodych Warszawiaków z architekturą, zabytkami i dziedzictwem stolicy, a także z rolą jaką pełnią. W trakcie kolejnych dziesięciu zajęć przedstawione zostaną nie tylko najważniejsze zabytki i ikony warszawskiej architektury, ale również jej ciekawe zakamarki i miejsca mniej znane. Prowadzący poruszą też kwestie dotyczące problemów współczesnych dużych miast i ich mieszańców, a także kwestie zmian w przestrzeni miejskiej jakie dyktuje upływający czas. Każdy warsztat skupiać się będzie na określonym zagadnieniu związanym z edukacją architektoniczno-estetyczną i dziedzictwem kulturowym. W tej edycji organizatorzy skoncentrują się przede wszystkim na Śródmieściu – dzielnicy, w której swój początek miała Warszawa. Wszelkie działania w trakcie każdego warsztatu w cyklu dążą do odkrycia przed ich małymi uczestnikami funkcjonowania miasta zwracając uwagę na relacje urbanistyki, architektury, zieleni i przestrzeni miejskiej. Dzieci dowiedzą się przede wszystkim jak każdy mieszkaniec, duży i mały, może mieć wpływ na wygląd i rozwój (Mo)jego miasta Warszawy.

Na cykl składają się następujące warsztaty:

  • 03.09. Warszawa – tu mieszkam”
  • 10.09. Śródmieście – dzielnica Warszawy”
  • 17.09. Warszawskie wysokościowce”
  • 01.10. Ile lat ma Warszawa?”
  • 08.10. Mapa warszawskich muzeów”
  • 22.10. Ulice i place Śródmieścia”
  • 12.11. Po sąsiedzku”
  • 19.11. Uwaga – zabytek!”
  • 26.11. Z drewna, z cegły, z żelbetu – domy warszawskie kiedyś i dziś”
  • 10.12. Tak mieszkam ja, tak mieszkał mój dziadek”

Każdy warsztat składa się z dwóch części: prezentacyjnej, w której uczestnicy zostają wprowadzeni w tematykę warsztatów oraz części warsztatowej, w której zdobytą wcześniej wiedzę przekuwają w praktykę.

Warsztaty są częścią projektu „Tu było, tu stało”, który popularyzuje wiedzę o zabytkach, dziedzictwie i architekturze Warszawy, uwrażliwia na estetykę przestrzeni miejskiej i kładzie nacisk na edukację wielopokoleniową.

W czasie pierwszego spotkania tej edycji odbywającego się 3 września pod nazwą Warszawa – tu mieszkam” uczestnicy poszukiwać będą odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z przestrzenią miejską: jakie jest miasto, w którym żyję? Czy jest przyjazne jego mieszkańcom i co to znaczy? Za co lubię Warszawę, a za co może niekoniecznie? Co ją wyróżnia spośród innych miast w Polsce? Jaka powinna być Warszawa moich marzeń? Prowadzący i młodzi warszawiacy wspólnymi siłami zaprojektują i zbudują miasto, w którym chcieliby żyć, i w którym żyłoby się dobrze. Spotkanie poprowadzi Patrycja Jastrzębska.

Patrycja Jastrzębska – autorka koncepcji i koordynatorka warsztatów „Moje Miasto Warszawa”. Historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), dyplomowana arteterapeutka. Pomysłodawczyni i kuratorka projektu „Tu było, tu stało”, prezeska Stowarzyszenia „Masław”. Działa na rzecz przestrzeni miejskiej stolicy, animując dyskusje i spotkania. Autorka licznych tekstów poświęconych sztuce współczesnej, miastu oraz edukacji kulturalnej.

„Moje Miasto Warszawa” – warsztaty
Od  3 września do 10 grudnia 2016 roku
Stowarzyszenie Masław, „Tu było, tu stało”, Dom Spotkań z Historią
Warszawa

Dodaj komentarz