Studio czyta Społeczeństwo spektaklu

Już 30 sierpnia na Placu Defilad odbędzie się wyjątkowe czytanie performatywne tekstu Guya Deborda Społeczeństwo spektaklu. Na wydarzenie zaprasza Teatr Studio i reżyserka Natalia Korczakowska. Czytać będą aktorzy: Monika Krzywkowska, Monika Obara, Anna Paruszyńska, Katarzyna Warnke, Ewelina Żak, Marcin Pempuś oraz Krzysztof Zarzecki.

Studio czyta „Społeczeństwo spektaklu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Studio czyta „Społeczeństwo spektaklu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Społeczeństwo spektaklu to znany tekst Guya Deborda, autora kilkunastu książek i setek artykułów, oraz twórcy sześciu wywrotowych filmów – najchętniej sam określał się mianem stratega. W 1957 roku założył Międzynarodówkę Sytuacjonistyczną, organizację skupiającą awangardowych twórców, którzy wspólnie formułowali radykalną i nowoczesną krytykę społeczną. Debord wkrótce stał się jednym z „ojców chrzestnych” licznych ruchów kontestacyjnych, dla których do dziś pozostaje silną inspiracją. Samo Społeczeństwo spektaklu ukazało się w 1967 roku, zwiastując rewoltę, która wstrząsnęła Francją w maju 1968 roku.

Wtedy, w latach rewolty 68 – poza tym, że w okopach II wojny światowej, w oświeceniu i w platońskiej jaskini – tworzył się nasz świat. Ten sam, który dziś się rozpada… Niektórzy – nie bez racji – uważają, że jeśli chcemy pojąć dzisiejszy kryzys musimy cofnąć się do źródeł i tam poszukać odpowiedzi co poszło nie tak. Z takiej perspektywy dobrze jest zastanowić się, czy w ogóle wybraliśmy wtedy dobrą drogę. Debord może nam tu powiedzieć sporo ciekawych i dość cierpkich rzeczy… Myślę, że warto go posłuchać – mówi Wojtek Zrałek-Kossakowski, dramaturg Teatru Studio.

  • reżyseria: Natalia Korczakowska
  • opracowanie tekstu, dźwięk: Wojtek Zrałek-Kossakowski
  • wideo: Marek Kozakiewicz

Czytanie performatywne: Guy Debord | Społeczeństwo spektaklu
30 sierpnia 2016 roku, godz. 20.30
Plac Defilad w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR