• 2016-08-27

Dokumenty dalekich podróży

9 września swoją premierę kinową będą mieć filmy Galumphing w reżyserii Kamili Józefowicz i Thx God w reżyserii Michała Kopaniszyna i Szymona Padoła. Oba filmy to niezależne (powstały bez żadnych dofinansowań) dokumenty młodych reżyserów, które w ciekawy sposób się dopełniają.

 

„Thx God”, reż. Michał Kopaniszyn i Szymon Padoł (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Thx God”, reż. Michał Kopaniszyn i Szymon Padoł (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Oba filmy są owocem dalekich podróży ich twórców i będą dystrybuowane razem, w ramach jednej kopii. Każdy z filmów ma 41 minut, więc razem seans będzie trwał 82 min.

Galumphing  był prezentowany m.in. na prestiżowym festiwalu Hot Docs w Toronto.  Thx God miał swoją premierę w tym roku na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

O filmie Galumphing: Danna tworzyła od zawsze. Skończyła najlepsze uczelnie malarstwa w Buenos Aires. Gdy przeprowadziła się do Brazylii, „zamieszkała w zieleni”. Bez bieżącej wody, elektryczności, tylko wśród natury. Wypisała się z systemu. Nie chciała pracować 10 godzin dziennie, by kupować rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebuje. Sposób na życie jaki wybrała, był jedynym słusznym dla tak pięknej i delikatnej duszy. Wymagał jednak odwagi i silnej woli. Danna zyskała wolność, ale codziennie okazywało się jak trudno ją zachować. Tam, na wybrzeżu Atlantyku, w spektakularnie pięknym miejscu, odnalazła ją Kamila Józefowicz.

Thx God to filmowy kalejdoskop. Impresja z podróży dookoła świata dwóch przyjaciół, którzy wyruszyli bez planu i bez budżetu, a w drodze spędzili ze sobą prawie pół roku. Z Katowic poprzez Kijów dotarli do Delhi. Oprócz Indii, odwiedzili m.in. Nepal, Tajlandię, Malezję, Kambodżę, Birmę, Bangladesz, Peru, Meksyk, USA, Singapur, Etiopię, Egipt i Izrael. Odbyli podróż przez kultury, państwa, metropolie i ulice. Przyglądali się hipnotycznemu tańcowi religii świata, a najważniejszym celem było spotkanie z Innym. Wrócili z filmem.  Thx God to zaproszenie do wspólnej podróży. Do odkrycia dróg, którymi Człowiek podąża między dwoma biegunami, od narodzin do śmierci.

„Galumphing”, reż. Kamila Józefowicz (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Galumphing”, reż. Kamila Józefowicz (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Galumphing, reż. Kamila Józefowicz
Thx God, reż. Michał Kopaniszyn i Szymon Padoł
Dystrybutor: Żółty Szalik
W kinach od 9 września 2016 roku

Dodaj komentarz