Kanikuła w NInA

Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie zaprasza 27 sierpnia na wydarzenie Duchologia Polska | Kanikuła w NInA.

„Duchologia polska. Kanikuła w NInA” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Duchologia polska. Kanikuła w NInA” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sentymentalny powrót do klimatu przełomu lat 80. i 90., strefa retro gier, wystawa fotograficzna, przegląd teledysków mistrzów popu tamtego okresu m.in. Bajm, Andrzeja Zauchy i Zdzisławy Sośnickiej z komentarzem Bartka Chacińskiego i Tomka Nawrockiego, a także wywoływanie audiowizualnych duchów z taśm VHS z muzyką DJ Lutto Lento – to tylko niektóre atrakcje wyjątkowej soboty, 27 sierpnia w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA).

Punktem wyjścia wydarzenia, które odbędzie się w siedzibie NInA 27 sierpnia jest wydana niedawno przez wydawnictwo Karakter książka Duchologia Polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji. Autorka, Olga Drenda opowiada w niej o przełomie lat 80. i 90. w Polsce jako o specyficznym mikrokosmosie estetycznym i zmysłowym – pełnym nowych obrazów, zapachów, dźwięków, przedmiotów, kolorów i wideoopowieści, które wtargnęły w polską rzeczywistość końca lat 80. Sądząc po świadectwach wizualnych tamtego czasu – przypominała ona zastygłe, upalne lato. Kanikułę.

Z przyczep kempingowych nadawało italo disco, zapiekanki grzybowe kruszały w opiekaczach Predom Selfa, w lodach baraszkowały pałeczki salmonelli. Wśród azbestu i eternitu wyrastały anteny satelitarne, w meblościankach mościły się magnetowidy. W cieniu politycznych turbulencji toczyło się zwyczajne życie; ser tylżycki codziennie miał inną cenę, a złotówka była warta coraz mniej, ale jak co roku był Sopot i Miss Polonia, co niedzielę w telewizji Black śpiewał Wonderful Life w tle pokazu mody, nowe filmy o Batmanie i Panu Samochodziku wchodziły do kin, fani chcieli wiedzieć co dalej z Papa Dance. Stara rzeczywistość podlegała erozji, do telewizji wkradały się programy z satelity i reklama, obok Maluchów na ulicach jeździły Daihatsu Charade, a na chodnikach rozsiedli się kasetowi piraci – pisze Olga Derenda.

Razem z Olgą Drendą, Mirosławem Filiciakiem, Grzegorzem Fortuną, Iwoną Kurz i Magdą Szcześniak będzie można przypomnieć sobie, jak wyglądał wtedy świat, wywołać popkulturowe duchy z taśm audio i wideo, cofnąć się do dni, kiedy reklama wydawała się ekscytującą nowością, a wreszcie ruszyć w podróż po ulicach ówczesnej Warszawy i słuchać, oglądać filmy, tańczyć jak zrelaksowani wczasowicze. Pomogą w tym archiwa filmowe, stare kroniki, teledyski i domowe nagrania.

Duchologia Polska | Kanikuła w NInA
27 sierpnia 2016 roku
Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie

Dodaj komentarz