Wspomnienie miłosnego święta

Od początku sierpnia Muzeum Pana Tadeusza prezentuje wyjątkową wystawę, która poprzez ślubną modę i obyczaje z PRL opowie o tęsknocie i nostalgii, a także o pamięci i zapominaniu. W najbliższy weekend Muzeum zaprasza na dwa wydarzenia w ramach wystawy.

„Wspomnienie miłosnego święta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wspomnienie miłosnego święta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

27 sierpnia będą miały miejsce warsztat i performance dla kobiet w ramach cyklu Otwarte Pracownie pt. Prucie halek. Warsztaty zostaną poprowadzone w oparciu o techniki aktorskie, wizualizacje, kontakt z własnym ciałem oraz pracę z dźwiękiem, ruchem i ciszą. Uwieńczeniem pracy będzie realizacja performance nawiązującego do tematu wystawy. Zajęcia poprowadzi Joanna Rosa, aktorka, performerka, autorka projektów teatralnych oraz warsztatów artystycznych, która współpracuje m.in z Teatrem Polskim w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

28 sierpnia zaś odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wspomnienie miłosnego święta. Oprowadzanie poprowadzi Anna Straszewska, kuratorka odpowiedzialna wraz Zuzanną Żubką-Chmielewską za prezentację sukien ślubnych z czasów PRL.

„Wspomnienie miłosnego święta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wspomnienie miłosnego święta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Otwarte w maju tego roku tego roku Muzeum Pana Tadeusza łączy przekazy historyczne, literackie i artystyczne w wielowątkową opowieść o pamięci. W oparciu między innymi o te motywy powstała wystawa czasowa podejmująca wątek „miłosnego święta” z czasów PRL. Impresyjna ekspozycja porusza temat nostalgii za potencjalnie najbardziej romantyczną chwilą w życiu człowieka – rytuałem składania małżeńskiej przysięgi. Tęsknimy za miłością, za młodością, być może również za czasami analogowej pamięci, długich podróży, odręcznie pisanych listów i kilku w życiu uroczystych wizyt u fotografa. – mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza – Jednocześnie nasza wystawa, trochę na przekór, dotyczy również zapominania.

Wystawa Wspomnienie miłosnego święta to wielowątkowa prezentacja, zobaczymy oryginalne stroje ślubne z czasów PRL oraz archiwalne zdjęcia z kolekcji Anny Straszewskiej i Zuzanny Żubki-Chmielewskiej, a także z prywatnych albumów mieszkańców Dolnego Śląska. Odwiedzający posłuchają zebranych przez dziennikarkę Beatę Kwiatkowską historii osób z całej Polski, którzy wspominają emocje i zdarzenia związanych z ich ślubami. Nastrój tych wspomnień uzupełni poetycki, nierzadko gorzki komentarz mistrza „momentów wiecznych” – Czesława Miłosza.

Wspomnienie miłosnego święta
Koncepcja i aranżacja wystawy: Adriana Myśliwiec, Maria Marszałek
Koncepcja kuratorska prezentacji strojów: Anna Straszewska, Zuzanna Żubka-Chmielewska
Materiał dźwiękowy: Beata Kwiatkowska
Od 6 sierpnia do 18 września 2016 roku
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz