Wspomnienie miłosnego święta

Od początku sierpnia Muzeum Pana Tadeusza prezentuje wyjątkową wystawę, która poprzez ślubną modę i obyczaje z PRL opowie o tęsknocie i nostalgii, a także o pamięci i zapominaniu. W najbliższy weekend Muzeum zaprasza na dwa wydarzenia w ramach wystawy.

„Wspomnienie miłosnego święta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wspomnienie miłosnego święta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

27 sierpnia będą miały miejsce warsztat i performance dla kobiet w ramach cyklu Otwarte Pracownie pt. Prucie halek. Warsztaty zostaną poprowadzone w oparciu o techniki aktorskie, wizualizacje, kontakt z własnym ciałem oraz pracę z dźwiękiem, ruchem i ciszą. Uwieńczeniem pracy będzie realizacja performance nawiązującego do tematu wystawy. Zajęcia poprowadzi Joanna Rosa, aktorka, performerka, autorka projektów teatralnych oraz warsztatów artystycznych, która współpracuje m.in z Teatrem Polskim w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

28 sierpnia zaś odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wspomnienie miłosnego święta. Oprowadzanie poprowadzi Anna Straszewska, kuratorka odpowiedzialna wraz Zuzanną Żubką-Chmielewską za prezentację sukien ślubnych z czasów PRL.

„Wspomnienie miłosnego święta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wspomnienie miłosnego święta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Otwarte w maju tego roku tego roku Muzeum Pana Tadeusza łączy przekazy historyczne, literackie i artystyczne w wielowątkową opowieść o pamięci. W oparciu między innymi o te motywy powstała wystawa czasowa podejmująca wątek „miłosnego święta” z czasów PRL. Impresyjna ekspozycja porusza temat nostalgii za potencjalnie najbardziej romantyczną chwilą w życiu człowieka – rytuałem składania małżeńskiej przysięgi. Tęsknimy za miłością, za młodością, być może również za czasami analogowej pamięci, długich podróży, odręcznie pisanych listów i kilku w życiu uroczystych wizyt u fotografa. – mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza – Jednocześnie nasza wystawa, trochę na przekór, dotyczy również zapominania.

Wystawa Wspomnienie miłosnego święta to wielowątkowa prezentacja, zobaczymy oryginalne stroje ślubne z czasów PRL oraz archiwalne zdjęcia z kolekcji Anny Straszewskiej i Zuzanny Żubki-Chmielewskiej, a także z prywatnych albumów mieszkańców Dolnego Śląska. Odwiedzający posłuchają zebranych przez dziennikarkę Beatę Kwiatkowską historii osób z całej Polski, którzy wspominają emocje i zdarzenia związanych z ich ślubami. Nastrój tych wspomnień uzupełni poetycki, nierzadko gorzki komentarz mistrza „momentów wiecznych” – Czesława Miłosza.

Wspomnienie miłosnego święta
Koncepcja i aranżacja wystawy: Adriana Myśliwiec, Maria Marszałek
Koncepcja kuratorska prezentacji strojów: Anna Straszewska, Zuzanna Żubka-Chmielewska
Materiał dźwiękowy: Beata Kwiatkowska
Od 6 sierpnia do 18 września 2016 roku
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR